Wolę oglądać w domu
|
- Paweł Bijata
redaktor działu Internet
Pierwszy raz miałem styczność z wypożyczalnią online około dwóch lat temu. Obejrzałem kilka filmów w serwisie Cineman.pl tylko dlatego, że dostałem darmowy kupon. Teraz uważam, że oferta VoD staje się naprawdę ciekawa. Mogę zapłacić 7–8 złotych za obejrzenie filmu w domowym zaciszu. Jeszcze lepszym modelem biznesowym jest oglądanie reklam w zamian za film. Idąc do kina, i tak muszę zapłacić i obejrzeć nawet 15 min spotów, więc dlaczego nie miałbym obejrzeć ich w domu? Myślę też, że dla takiej formy pozyskiwania internetowych treści wiele osób porzuciłoby lub znacznie ograniczyło używanie technologii P2P.
|
Wraz z rosnącą prędkością połączeń internetowych oraz rozwojem technologii internet oferuje coraz ciekawsze i lepszej jakości usługi. Obserwując ostatnie wydarzenia na rodzimym rynku VoD (wideo na życzenie), można z nadzieją spoglądać w przyszłość tego segmentu. Stale wzbogacana oferta filmowa, niższe ceny oraz nowe modele biznesowe skutkują zmianami na korzyść internautów.
Co więcej, teraz stosunkowo nowe produkcje możemy oglądać nawet za darmo, bez wychodzenia z domu także w celu zwrócenia filmu. W taki sposób możemy również uzyskać dostęp do setek odcinków serialowych, kabaretów, produkcji dokumentalnych, programów z ramówek TV (TVP, Polsat, TVN) i różnych innych produkcji, jak National Geographic.
Dla kogo VoD
Filmy na życzenie oferowane przez rodzime serwisy może obejrzeć każdy. Wystarczy system operacyjny Windows, czasami dopuszczalny jest MacOS (Linux nadal jest traktowany po macoszemu) oraz przeglądarka stron WWW (nie każda działa we wszystkich serwisach), szczegółowe wymagania podajemy w tabeli. Konieczne jest także, aby komputer podłączony do internetu, na którym będziemy oglądać film, znajdował się na terytorium Polski – jest weryfikowany adres IP.
Z VoD na TV
|
Osoby, które mają laptop, mogą go z powodzeniem podłączyć do telewizora. Dzięki temu sygnał z serwisu internetowego będzie przekazywany na duży ekran. Sprawdź, czy twój komputer i telewizor można ze sobą połączyć. Większość sprzedawanych obecnie laptopów i telewizorów ma już wyjście HDMI.
Jeżeli nie mamy HDMI, warto sprawdzić, czy w komputerze i odbiorniku są złącza D-Sub (analogowe). Jeżeli telewizor nie ma wejścia D-Sub, można poszukać w sklepie kabla, tzw. przejściówki z D-Sub na popularne eurozłącze (SCART). Ostatnim sposobem, który da się wykorzystać, są wejścia i wyjścia kompozytowe.
|
Po spełnieniu warunków (opłata, obejrzenie reklamy) wymaganych przez usługodawcę VoD możemy pobrać film na dysk twardy (na 24 lub 72 godziny) albo obejrzeć w streamingu. W drugim przypadku plik jest pobierany progresywnie i odtwarzany z pamięci RAM. Potrzeby sprzętowe są niewielkie, wystarczy Procesor Pentium IV oraz 512 MB pamięci RAM i zwykła (nawet zintegrowana) karta graficzna.
Porównanie polskich serwisów VoD
Każdy z opisywanych serwisów VoD serwuje swoim użytkownikom różny zestaw filmów, seriali, programów czy dokumentów. W ofercie znajdują się zarówno starocie, jak i nowsze produkcje. Witryny Tvscreen.pl i Cineman.pl to typowe wypożyczalnie online, pierwsza ma także dział Tylko dla dorosłych.
Użytkownik może wejść na stronę, wybrać jeden z dostępnych tytułów, zapłacić i obejrzeć film online lub pobrać na dysk twardy. Liczy się licencja czasowa. Jeśli np. dany film jest dostępny przez 24 godziny, oznacza to, że po dokonaniu opłaty możemy przez ten czas oglądać go dowolną liczbę razy, potem kontent zostanie zablokowany.
Przy pobieraniu filmu na dysk twardy dostajemy licencję 72- lub 24-godzinną i dowolną liczbę odtworzeń w tych ramach czasowych. Z uwagi na różne prędkości połączenia, z jakich korzystają użytkownicy, czas na obejrzenie filmu liczy się od pierwszego uruchomienia pliku na dysku twardym. Nie ma obawy, że nie zdążymy pobrać i obejrzeć zakupionego tytułu.
Filmy i ramówka TV
Całkiem inną formę VoD proponują serwisy Ipla.pl czy Vod.onet.pl. Tutaj część kontentu jest udostępniana za darmo, a część wymaga stosownej opłaty. Ipla.pl to platforma multimedialna, w której użytkownik ma możliwość odbioru internetowej transmisji na żywo oraz korzystania z biblioteki VoD. Aby kupować filmy (częściowo oferta Cineman.pl), należy pobrać i zainstalować specjalny program Ipla. Wiele osób pewnie uzna to za minus, bo skoro w innych serwisach można oglądać w przeglądarce, to dlaczego w Ipla jest to możliwe tylko przez ten program? W serwisie Vod.onet.pl można oglądać wideo za pomocą przeglądarki. Warunkiem jest posiadanie zainstalowanej aplikacji do wyświetlania treści multimedialnych – Microsoft Silverlight. Dodatek można pobrać z internetu za darmo.
Nowy serwis Onetu powstał przy współpracy z TVN, dlatego w swojej ofercie ma większość propozycji z ramówki telewizyjnej. Sporo materiałów jest udostępnianych za darmo. W zamian transmisja jest przerywana reklamami. Momenty, w których zostanie wyświetlony krótki spot, widać na pasku scrolowania filmu (pionowe kreski). Bezpłatnie użytkownikom są serwowane najczęściej starsze seriale czy odcinki różnego rodzaju programów. Nie oznacza to, że witryna do darmowego worka wrzuca swoje najgorsze produkcje. Nie można przecież uznać za takie serialu Odwróceni czy Kryminalni (dostępne są całe serie). Reszta oferty jest płatna.