1963
Ted Nelson, filozof oraz pionier technologii, jako pierwszy zaczął się posługiwać terminami „hipertekst” i „hipermedia”. Używał ich właśnie do opisu dokumentów powiązanych ze sobą linkami. Wcześniej, w latach czterdziestych XX wieku, zbliżone idee pojawiły się w utworach literatury science fiction.
1970
W majowym numerze pisma Popular Science z tego roku znany pisarz SF, Arthur C. Clarke, przewidywał, że dzięki łączności satelitarnej będzie można, za pomocą konsoli łączącej funkcje fotokopiarki, telefonu, telewizora i minikomputera, w przyszłości na całej planecie wymieniać informacje i obraz wideo.
1980
Podczas kontraktu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) fizyk Tim Berners-Lee zaprojektował lokalny system hipertekstowych fiszek – ENQUIRE, który miał ułatwić wymianę dokumentów między 10 tys. pracowników. Ze względu na konieczność pracochłonnej aktualizacji metadanych system się nie przyjął.
1984
Fizyk Tim Berners-Lee wraca do CERN-u jako pracownik. W ciągu czterech lat ośrodek stał się największym węzłem internetowym w Europie. Korzystając z sieci, Tim Berners-Lee eksploruje ideę powiązania internetu z hipertekstem.
1989
Za początek istnienia WWW, rozumianej jako jedna z aplikacji internetu, uważa się publikację dokumentu „Information Management: A Proposal”. Tim Berners-Lee opisuje w nim „uniwersalny system informacji powiązanych odnośnikami” mogący „rozrastać się wraz z organizacją i projektami, które opisuje”.
1990
Tim Berners-Lee z informatykiem Robertem Cailliau proponują zastosowanie hipertekstu do powiązania i udostępniania informacji, do których będzie się uzyskiwało dostęp jak do węzłów sieci. Ich projekt „Mesh” zostaje przemianowany na „World Wide Web”. W CERN rusza pierwszy serwer WWW.
1991
6 sierpnia na grupie dyskusyjnej alt.hypertext pojawia się podsumowanie projektu World Wide Web. Tego samego dnia WWW staje się publiczną usługą dostępną w internecie. Powstają pierwsze serwisy WWW poza CERN.
1993
CERN bezpłatnie udostępnia technologię WWW wraz z kodami źródłowymi, na którą oprócz języka HTML składa się protokół HTTP serwer HTTPD oraz URL. Od tej chwili każdy może tworzyć serwery WWW i publikować własne dokumenty. W tym czasie na świecie działa już 500 witryn, utrzymywanych głównie przez ośrodki naukowe.
1993
Pierwsza graficzna przeglądarka WWW, VoilaWWW, działała tylko pod Uniksem. Przełomem było zaprojektowanie w amerykańskim Narodowym Centrum Superkomputerowym (NCSA) przeglądarki Mosaic, która była dostępna też dla Windows i Mac OS. Jej cechy: interaktywne surfowanie, zestaw przycisków (m.in. przód, tył, stop, odśwież) dziedziczą współczesne przeglądarki.
1994
Tim Berners-Lee tworzy World Wide Web Consortium (W3C). Jego zadaniem jest uzgadnianie i rozwijanie standardów, na których bazuje sieć WWW. Do obecnej chwili Tim Berners-Lee jest przewodniczącym tego konsorcjum.