APU w służbie AMD
Accelerated Processing Unit (APU) to procesor ze zintegrowaną grafiką (CPU+GPU). Pierwsze takie układy pojawiły się trzy lata temu dzięki AMD. Rozwiązanie się przyjęło i obecnie sprzedaż APU stanowi jedno z głównych źródeł zarobków nie tylko AMD, ale i Intela, który też wprowadza coraz lepszą grafikę do procesorów.
Najnowsza rodzina APU stworzonego przez AMD nosi nazwę Kaveri. Od poprzedników różni się zupełnie nową architekturą rdzeni procesora i układu graficznego, a także ciekawymi rozwiązaniami zastosowanymi po raz pierwszy w konsoli Playstation 4.
Wprowadzone zmiany w architekturze nie oznaczają jednak, że procesory z rdzeniami Steamroller będą znacznie szybsze od swoich poprzedników. Co prawda wydajność pojedynczego rdzenia ma wzrosnąć o 10–20 proc., jednak nowe układy będą się cechować niższą częstotliwością pracy. O ile zeszłoroczny model A10–6800K mógł osiągnąć maksymalną częstotliwość 4,4 GHz, o tyle w przypadku tegorocznego A10–7850K jest to 4 GHz. Usprawnienia w budowie rdzeni powinny jedynie minimalnie przekroczyć straty spowodowane spadkiem częstotliwości pracy.
Inne rozwiązanie opracowane przez AMD to zmniejszenie rozmiarów niektórych części układu oraz możliwość wyłączenia 25 procent każdego modułu pamięci podręcznej drugiego poziomu, gdy ta nie jest w całości potrzebna. Zmieniono także proces technologiczny z 32 do 28 nm, ale wbrew pozorom nie zostało to podyktowane chęcią oszczędzenia energii. Proces 32 nm jest procesem typu SOI (Silicon On Insulator), podczas gdy 28 nm to tzw. proces bulk. AMD zdecydowało się na wykorzystanie drugiego, ponieważ jest lepiej przystosowany do używania opracowanych przez Intela tranzystorów trójbramkowych, z których niebawem będzie korzystać także AMD.