Acer Aspire Switch 10 i Acer Aspire Switch 12 - laptopy hybrydowe z Core M
Mimo należenia do tej samej linii produktowej Aspire Switch 12 różni się od modelu hybrydowego, który w naszym teście występuje w postaci Aspire Switch 10. Jest większy, ma ciekawą konstrukcję, wyższe parametry, a także wyższą cenę. Kosztuje około 2500 zł, podczas gdy prostszy model można kupić za około 1300 zł. Z pewnością nie należy traktować tych komputerów jako sprzętu tej samej klasy.
Jeszcze jedną wadą jest to, że zestaw waży około 1,4 kg, a więc tyle co lekki laptop, za to o wiele więcej niż tablet. Być może jednak komuś spodoba się taki sposób wykonania komputera.
Intel Core M znajdujący się m.in. w Aspire Switch 12 ma być czymś pośrodku – nadal jest to Core, ale pobór energii jest na poziomie Atoma. Sprzyja ku temu kilka czynników, w tym proces technologiczny 14 nm i niskie częstotliwości pracy. W Core M-5Y10a nominalna częstotliwość to tylko 800 MHz, dopiero w trybie turbo procesor rozpędza się do 2 GHz. Współczynnik TDP wynosi 4,5 W.
Kolejna kwestia to grafika, która w Core M (HD Graphics 5300) jest znacznie lepsza niż w Atomach. W teście 3DMark Cloud Gate osiąga ona około 2500 punktów, czyli dwa, trzy razy więcej niż grafika układów Atom. Z drugiej strony wynik jest znacznie niższy niż w „zwykłych” układach Intel Core, choć i tak nie ma to wielkiego znaczenia
– Core M nie jest procesorem do gier.
Komputer ma także 4 GB pamięci RAM w postaci dwóch kości DDR3–1600 pracujących w trybie dwukanałowym. Procesor może obsłużyć maksymalnie 16 GB. Natomiast Switch 10, jak większość tanich hybryd, ma tylko 2 GB pamięci DDR3–1066 (maksymalnie mogłoby być 4 GB, ale takie konfiguracje nie występują).
Kolejną różnicą jest pamięć flash. Ta zastosowana w testowanym przez nas komputerze ma pojemność 128 GB, a prędkość odczytu sięga 531 MB/s – jak w typowym dysku SSD. Hybrydy takie jak Switch 10 mają tańsze kości pamięci eMMC, których pojemność to 16–32 GB, a ich szybkość odczytu wynosi zwykle tylko 170 MB/s.
Kolejna różnica dotyczy oprogramowania, o czym już wspominaliśmy. Aspire Switch 12 działa pod kontrolą 64-bitowego systemu Windows 8.1, co w pewnym stopniu pozytywnie wpływa na wydajność. Komputery hybrydowe z Atomami działają pod kontrolą systemu 32-bitowego (mimo że same procesory też są 64-bitowe).
Mobilność oznacza także możliwość pracy na zasilaniu z baterii – ten w przypadku Aspire Switch 12 jest dość długi, bo sięga ponad 13 godzin (dotyczy to stanu spoczynku i przyciemnionego ekranu). W znacznej części wynika to z dużej pojemności akumulatora – 36 Wh (w 10-calowych hybrydach jest to zwykle 24 Wh).
W warunkach większego obciążenia (podczas odtwarzania filmu HD na maksymalnie rozjaśnionym ekranie) czas pracy na baterii wynosi nieco ponad trzy godziny. Wynika to z dużej przekątnej i jasności ekranu, bardziej rozbudowanej grafiki itd. – całość ma moc około 10 W. To sporo, bo 10-calowe hybrydy mają moc o połowę mniejszą.
- Uniwersalna konstrukcja
- Małe gabaryty i waga
- Długi czas pracy na baterii
- Niższa wydajność komponentów
- System w wersji 32-bitowej
- Bardzo dobry ekran
- Dobra wydajność
- Długi czas pracy na baterii
- Niepraktyczna konstrukcja
- Wydajność CPU zbliżona do Atoma
- Za duża waga jak na tablet