Aktualny i niezawodny Windows 7
Windows 7 to już dość stary system operacyjny. Mimo to nadal pracuje na ponad połowie używanych na świecie komputerów biurkowych – w końcu to bardzo dobry produkt i wielu użytkowników nie zamierza się z nim szybko rozstawać. Tak długa obecność na rynku oznacza jednak, że powstały setki poprawek i aktualizacji, często bardzo obszernych. Ich pobieranie w razie reinstalacji Windowsa zajmuje mnóstwo czasu, a są niezbędne, by system był bezpieczny i funkcjonalny. Wielokrotne pobieranie tych samych plików, by zaktualizować więcej niż jeden komputer, to także niepotrzebne obciążanie łącza. Jest to wręcz nieakceptowalne przez osoby korzystające z taryfikowanych połączeń z siecią.
Aktualizacja Windows 7 obarczona jest też innymi problemami. W nowiutkim systemie znajduje się z reguły stara wersja Internet Explorera, brakuje też Service Packa. Aby zaktualizować przeglądarkę, potrzebny jest Service Pack, a by go pobrać, dzisiejsze serwisy internetowe często oczekują nowszej przeglądarki. Koło się zamyka, a niezorientowany użytkownik nie wie, jak sobie poradzić.
Wybawieniem z kłopotów jest płyta DVD dołączona do tego numeru. Zawiera ona kompletny zestaw poprawek bezpieczeństwa i aktualizacji użytkowych Windows 7, które zostały opublikowane przez Microsoft. Nie trzeba już ściągać nic z sieci, nie trzeba także spędzać przed komputerem wielu godzin. Płyta została przygotowana tak, by zaktualizować Windows 7 przy minimalnym zaangażowaniu użytkownika.
Umieść DVD w napędzie i uruchom przeglądarkę naszej płyty za pomocą pliku PCFormat.exe. Wybierz zakładkę Aktualizacja i kliknij Instalacja (możesz również użyć przycisku Folder i uruchomić plik UpdateInstaller exe). Po chwili wyświetli się okno główne aplikacji WSUS Offline Update 11.
Teraz możesz zdecydować, jakie dodatkowe komponenty Windows 7 zostaną zaktualizowane. Odpowiednie pola znajdują się w sekcji Installation. Domyślnie wybrane są jedynie biblioteki C++ używane przez różne programy. Na pewno jednak warto jeszcze zdecydować się na instalację pakietu .NET Framework – Install .NET Framework 4.7.
Jeżeli nie masz żadnego programu antywirusowego, skorzystaj przynajmniej z Microsoft Security Essentials. Potwierdź jego instalację, zaznaczając opcję Install Microsoft Security Essentials i kliknij w oknie komunikatu przycisk Tak.
Pozostałe aktualizacje można wybrać w zależności od potrzeby. Najmniej przydatne jest Install Microsoft Silverlight. To środowisko do tworzenia aplikacji internetowych nie jest już rozwijane i nigdy nie cieszyło się szeroką popularnością. Jeżeli jednak nie orientujesz się, co będzie ci potrzebne i jakie elementy systemu wykorzystywane są przez twoją wersję Windows, zaznacz wszystkie pola.
Przejdź do sekcji Control. Poza domyślnie wybraną opcją Verify instalation packages zaznacz Automatic reboot end recall. Dzięki tej ostatniej nie będziesz musiał pilnować komputera w czasie jego aktualizacji. Gdy wymagany będzie restart, komputer go przeprowadzi, wystartuje ponownie system i przejdzie do kolejnego etapu operacji. W przeciwnym razie musiałbyś sam uruchamiać system. Kliknij Tak w oknie komunikatu.
Pola Shut down on completion oraz Show log file są opcjonalne. Pierwsze z nich przyda się, jeśli aktualizację przeprowadzisz podczas nieobecności – po zakończeniu operacji komputer zostanie automatycznie wyłączony. Z drugiego parametru skorzystaj, jeżeli interesują cię szczegóły tego, co zostało zaktualizowane.
Kliknij przycisk Start, by rozpocząć instalację. Warto się teraz uzbroić w cierpliwość. Mimo że wszystkie potrzebne poprawki znajdują się na DVD, aktualizacja systemu i tak zajmie sporo czasu.