W artykule znajdziesz:
- Porady, jak bezpiecznie przeglądać strony WWW
- Proste w zastosowaniu metody nagrywania muzyki nadawanej online
- Informacje, w jaki sposób możesz anonimowo pobierać dane z sieci P2P
- Podpowiedzi, jak w prosty sposób zapisać na dysku nadawane w internecie programy wideo
Hakerzy, wirusy, robaki, trojany, złośliwy kod, phishing, kradzieże tożsamości – te wszystkie hasła nie istniałyby, gdyby nie globalna sieć – internet. Czy jednak korzystanie
z internetu musi się wiązać z atmosferą zagrożenia? Czy konieczne jest, byś się uczył skomplikowanej niejednokrotnie terminologii sieciowej, konfiguracji zapór sieciowych, byś obwarowywał domowy komputer niezliczonymi programami zabezpieczającymi? Owszem, rozsądna ochrona powinna być obowiązkiem każdego świadomego użytkownika internetu. Ale przede wszystkim korzystanie z internetu powinno służyć poszerzaniu własnych horyzontów. Nie musisz się czuć zagrożony, co staramy się udowodnić właśnie w bieżącym temacie numeru.
Surfowanie bez obaw
Wystarczy odrobina rozwagi, zdrowego rozsądku, trochę chęci i zainstalowane odpowiednie oprogramowanie, by móc korzystać
z zasobów sieci WWW bez obaw
o to, czy przypadkiem kod zaszyty w przeglądanej aktualnie stronie WWW nie spowoduje spustoszenia wśród danych na dysku, czy też nie narazi naszej prywatności na szpiegowskie lub spamerskie działania.
Z pewnością ucieszy cię informacja, że wszystkie programy, do których wykorzystania namawiamy, są darmowe. Zatem nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów tego, by wygodniej i bezpieczniej korzystać z internetu.
Dbałość o prywatność
Pierwszą część tematu numeru poświęciliśmy także kwestii anonimowego korzystania z sieci wymiany danych, powszechnie znanych jako sieci peer-to-peer (P2P). Zablokowanie ciekawskim możliwości śledzenia własnych poczynań w tych sieciach jest dość proste. Wystarczy skorzystać ze specjalnych serwerów pośredniczących w komunikacji między twoim komputerem a docelowymi komputerami w internecie. Podczas lektury dowiesz się, jak ustawić serwer proxy – bo o takim mowa, w popularnym, darmowym programie Azureus – kliencie sieci peer-to-peer działających z wykorzystaniem protokołu BitTorrent. Dzięki serwerowi proxy szpieg, który będzie chciał namierzyć komputer pobierający i udostępniający dane, otrzyma adres serwera pośredniczącego, a nie adres komputera użytkownika.
Legalna rozrywka
W internecie działa m.in. mnóstwo serwisów nadających online muzykę oraz filmy. Z założenia wymagają one stałego łącza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś mógł zupełnie legalnie zarejestrować interesujący cię teledysk, piosenkę czy amatorski film na dysku twardym. Dzięki temu przegrane pliki będziesz mógł oglądać i słuchać ich także bez potrzeby podłączania komputera do internetu. Właśnie metodom przegrywania na dysk twardy multimediów nadawanych online poświęciliśmy kolejne dwa artykuły. Prezentowany przez nas sposób nie tylko zapewnia legalne korzystanie z internetu, ale także jest w pełni bezpieczny. Mamy nadzieję, że po lekturze będziesz się mniej obawiał np. złośliwych stron WWW czy szpiegów w internecie. Będziesz mógł po prostu spokojnie korzystać z dobrodziejstw globalnej sieci.