HomePlug jest jedną z odmian technologii PowerLine Communication (PLC), pozwalającej na przesyłanie danych przez sieć energetyczną. Standard HomePlug AV pozwala uzyskać do 200 Mb/s (w praktyce do 8 MB/s). Zapewnia też bardzo bezpieczne szyfrowanie AES. W artykule pokazujemy sposób połączenia na przykładzie produktów Linksys i Edimax, które można kupić za ok. 250 złotych. Do zestawienia połączenia potrzeba przynajmniej dwóch urządzeń, zatem koszt jest większy niż w przypadku np. dwóch kart sieciowych Wi-Fi.
HomePlug ma wiele zalet. Jest to komunikacja przewodowa, ale nie trzeba kłaść kabli, bo wykorzystuje się sieć energetyczną. Komunikacja jest niemal tak szybka jak w przypadku Wi-Fi 802.11n (dla urządzeń 200 Mb/s), ponadto stabilna i niezawodna. Bez problemu można zestawić łącze w pionie, np. między piętrami, co w przypadku Wi-Fi czasem się nie udaje. Ponadto HomePlug nie wymaga praktycznie żadnej konfiguracji, a podsłuchanie transmisji na odległość jest właściwie niemożliwe, choć należy pamiętać, że sygnał jest przesyłany na odległość kilkuset metrów przez sieć elektryczną. Przed podsłuchem można się jednak zabezpieczyć.
Zdecydowanym minusem tej technologii jest to, że dane przesyłane przez sieć energetyczną nie mogą się przedostawać między poszczególnymi fazami zasilania. Ponadto sygnał jest tłumiony przez liczniki, czy nawet zwykłe przewody na odległości rzędu 200–300 metrów.
Uniwersalność HomePlug
Ponieważ urządzenia HomePlug do komunikacji przez sieć elektryczną mają port Ethernet, ich uniwersalność jest ogromna. Mogą służyć do połączenia komputera z routerem na dużą odległość, ale także wykorzystania sieciowej kamery IP, sieciowego dysku czy odtwarzacza audio-wideo. Do modemu HomePlug można podłączyć też punkt dostępowy, by w ten sposób „przedłużyć” sieć Wi-Fi, albo kilkuportowy przełącznik sieciowy, by rozszerzyć sieć przewodową. Ciekawy produkt typu HomePlug to np. urządzenie Powerline 4-Port Network Adapter firmy Linksys, które ma wbudowany przełącznik 4-portowy Fast Ethernet.