Do końca tego roku co drugi Polak będzie posiadaczem smartfonu. Spadek cen nie jest jedyną tego przyczyną. Użytkownicy coraz częściej chcą korzystać w telefonie z internetu i opartych na nim usług, np. poczty, nawigacji, Facebooka. Zwiększa się grupa osób zainteresowanych oglądaniem filmów i czytaniem e-booków na ekranie telefonu. A gracze zauważają, że smartfony dają znacznie większe możliwości niż komórka.
Tanie smartfony mają coraz szerszą reprezentację wśród telefonów oferowanych przez operatorów, ale w większości są to modele dużych producentów, np. Samsunga. Tymczasem najliczniejszą grupę wśród tanich smartfonów stanowią produkty mniej znanych marek, np. Goclever, Prestigio. W ich przypadku pozostaje zakup urządzenia w sklepie lub on-line.
Smartfony w cenie do 500 zł
Najtańsze smartfony to urządzenia o bardzo słabych podzespołach – małym ekranie o niskiej rozdzielczości. Minimalna przekątna wyświetlacza, jaką można brać pod uwagę, to 3 cale – jak w modelu Prestigio PAP3350 (260 zł) czy LG L1 II (250 zł). Drugi ma dodatkowo bardzo niską rozdzielczość 240x320 punktów. Odradzamy kupowanie tak małych smartfonów. 3-calowy ekran to za mały obszar do komfortowego używania urządzenia.
Wyższą rozdzielczość ekranu (320x480) mają smartfony 3,5-calowe, np. HTC Desire 200 (450 zł). Ale w podobnej cenie możesz kupić także smartfon 4-calowy z rozdzielczością ekranu 480 na 800 punktów, np. GSmart Roma R2 (490 zł).Dlatego, jeśli nie przeszkadzają ci większe gabaryty urządzenia, wybierz właśnie tę przekątną i rozdzielczość.
W przypadku większości modeli za 300–400 zł nie ma sensu zwracanie uwagi na wydajność – tani smartfon nie będzie się nadawał do zaawansowanych gier. Pamiętaj, że im wyższa jest rozdzielczość ekranu, tym większe obciążenie procesora. Kombinacja słabego procesora i wysokiej rozdzielczości jest zabójcza dla płynności działania smartfonu. To zasada uniwersalna obowiązująca dla wszystkich smartfonów.
Także funkcje fotograficzne w smartfonie za 300 zł są mocno ograniczone. Wbudowany aparat często nie ma funkcji autofokusa ani lampy doświetlającej. Obecność tych elementów jest znacznie istotniejsza niż rozdzielczość matrycy.
Bardzo tani mikrus
Goclever Quantum 4
Ekran: 4 cale, 480x800
System: Android 4.2
Procesor: dwurdzeniowy 1,2 GHz
Pamięć: 512 MB RAM, 4 GB flash
Aparat: 2 Mpix
Wymiary: 127x64x10
Waga: 124 g
Średnia cena: 304 zł
Quantum 4 to przykład bardzo taniego i małego smartfonu. Nie imponuje parametrami technicznymi, ale jest dobrze wykonany i wygodnie leży w dłoni. Podobnie jak większość tanich smartfnów (tzw. marek B) ma dwa porty kart SIM, nie do końca przetłumaczony na język polski interfejs systemu, a klawiatury ekranowej nie wspiera polski słownik.
PLUSY:
MINUSY:
- Mało wbudowanej pamięci
- Niska jakość zdjęć