A A A

Bez zbędnych obciążeń

PC Format 4/2009
Notebooki mają dłuższy czas życia niż komputery stacjonarne. Wciąż w powszechnym użyciu są laptopy, pracujące pod Windows XP, wyprodukowane nawet 57 lat temu. Jak zabezpieczyć taki mało wydajny komputer przed zagrożeniami z sieci, nie zapychając go jednocześnie ciężkim oprogramowaniem ochronnym?

Dodatkowa ochrona przeglądarki

W starszym komputerze każdy megabajt pamięci RAM jest na wagę złota. Instalacja dodatkowego oprogramowania chroniącego przeglądarkę może wydać się złym pomysłem. Proponujemy jednak instalację wtyczki Mc- Afee SiteAdvisor, dzięki której będziesz ostrzegany o niebezpiecznych witrynach. O wtyczce SiteAdvisor (dostępnej dla Internet Explorera i Firefoksa) już pisaliśmy na naszych łamach – na CD znajdziesz archiwalny artykuł na ten temat. Wtyczkę pobierzesz ze strony www.siteadvisor.com Nie musisz się obawiać spowolnienia pracy systemu. Wtyczka działa w przeglądarce i nie ma wpływu na działanie innych aplikacji zainstalowanych w systemie.

Bez względu na to, jak stary jest laptop czy komputer stacjonarny, warto zadbać o aktualizacje jego systemu operacyjnego. Założyliśmy, że systemem, z jakiego korzystasz, jest Windows XP. To obecnie jedyna popularna i wystarczająco nowoczesna edycja Windows, która ruszy na starszym sprzęcie. Opublikowane w artykule porady dotyczą systemu Windows XP z zainstalowanym najnowszym, oficjalnym zestawem serwisowym Service Pack 3. Jeżeli masz uaktywnioną automatyczną aktualizację systemu i masz dostęp do internetu, to najprawdopodobniej wspomniany Service Pack 3 został już u ciebie automatycznie zainstalowany.

Dbając o niezbędne aktualizacje systemu, wykorzystaj również maksimum możliwości tkwiących w samym systemie operacyjnym – o tym w dalszej części artykułu. Rozważ ewentualną instalację lekkiego programu antywirusowego, np. udostępnianego za darmo do zastosowań domowych Avast! antyvirus Home Edition (www.avast.pl). Aplikacja ma niewielkie potrzeby i nie obciąża systemu.

Podstawowe ustawienia zapory systemu Windows

Skoro wiemy już, że instalowanie dodatkowego oprogramowania monitorującego w tle ruch sieciowy może stanowić obciążenie komputera i zwiększać zużycie dostępnych (z założenia szczupłych) zasobów, warto się skupić na dokładnej konfiguracji mechanizmów ochronnych już wbudowanych w Windows XP. Zacznij od kontroli stanu systemowej zapory ogniowej.


Z menu Start wybierz Panel sterowania. Następnie w oknie Panel sterowania w widoku kategorii kliknij opcję Centrum zabezpieczeń.


Pojawi się okno: Zarządzaj ustawieniami zabezpieczeń dla. Kliknij odsyłacz Zapora systemu Windows.


Zobaczysz okno Zapora systemu Windows. Upewnij się, że w oknie jest zaznaczona opcja Włącz (zalecane).


Jeżeli jest aktywna opcja: Wyłącz (nie zalecane), może to oznaczać jeden z następujących scenariuszy: a) masz zainstalowany alternatywny program pełniący rolę zapory ogniowej lub kompleksowy pakiet ochronny (pamiętaj, że funkcje zapory ogniowej mają także pakiety typu internet security); b) miałeś kiedyś zainstalowany program zabezpieczający, jednak po jego odinstalowaniu nie nastąpiła ponowna aktywacja systemowej zapory – system nie jest chroniony; c) złośliwe oprogramowanie dezaktywowało systemową zaporę ogniową. Jeżeli nie przypominasz sobie, byś kiedykolwiek instalował oprogramowanie ochronne i podejrzewasz trzeci, najczarniejszy scenariusz – odsyłamy do ramki „Antywirusowe skanery online”.


Zakładamy, że zapora systemu Windows jest aktywna. Zwróć uwagę na widoczne w oknie pole wyboru Nie zezwalaj na wyjątki. Zaznaczenie tego pola jest konieczne, gdy podłączasz laptopa do jakiejkolwiek sieci publicznej (np. hotspotu w kawiarni). Dzięki temu w sieciach publicznych, w których występuje podwyższone ryzyko kradzieży danych, twój komputer będzie lepiej chroniony. Choć wiąże się to także z ograniczeniami, poprawnie na pewno będzie działać przeglądarka WWW, inne aplikacje wymagające połączenia z internetem mogą być blokowane.


Gdy korzystasz z sieci domowej, nie ma potrzeby ograniczać wyjątków. Wręcz przeciwnie, jeżeli jakaś aplikacja jest nieznana systemowi, możesz dodać sam wyjątek do zapory, dzięki czemu dany program nie będzie blokowany. Przydaje się to w sytuacjach, kiedy np. chcesz pograć online, a zapora blokuje oprogramowanie klienckie gry. Przejdź w oknie Zapora systemu Windows do zakładki Wyjątki. Na liście Programy i usługi zobaczysz listę aktualnie rozpoznawanych przez zaporę usług i aplikacji korzystających z sieci. Chcąc dodać nowy program (np. grę), kliknij przycisk Dodaj program....


W nowo otwar­tym oknie z listy zainstalowanych w systemie programów korzystających z sieci wybierz ten, którego zapora ma nie blokować, i potwierdź swój wybór kliknięciem przycisku OK. Wskazany w ten sposób program zostanie automatycznie dodany do listy wyjątków.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto