Zanim zaczniesz korzystać z P2M
|
Peer-to-mail rządzi się swoimi prawami. Użytkownicy używają różnych nazw i wiedzą, jak funkcjonuje cały mechanizm wymiany plików poprzez konta pocztowe. Zanim rozpoczniesz korzystanie z P2M, powinieneś poznać zasady jego działania i trudne terminy.
Wszystkie zamieszczane pliki są zapisywane w skrzynkach pocztowych. Dane muszą być podzielone na segmenty (ograniczenie wielkości jednej przesyłki), które są później scalane przy pobieraniu.
Najważniejszym terminem w P2M są tak zwane hashcody. Są to niewielkie pliki tekstowe, w których zawarto wszystkie informacje o pliku z właściwymi danymi (film, muzyka, program). Tekst zawiera informacje o liczbie segmentów, lokalizacji pliku (mirrorach), wielkości. W hashcode jest także zakodowane hasło do skrzynki. Dzięki temu nikt nie może się do niej zalogować i zamienić
(fake) czy skasować plików. Hashcode jest zawsze oznaczony znakami << na początku i >> na końcu ciągu.
Mirrory to serwery pocztowe, na których są przechowywane kopie zapasowe wysłanego pliku. Są to alternatywne serwery dla źródła głównego.
|
Kary za rozpowszechnianie pirackich wersji utworów nie są już tylko groźnymi opowieściami zza oceanu. W Polsce coraz sprawniej działają sekcje policji stworzone do walki z przestępczością internetową. Chociaż PC Format był kilka razy zapewniany, że policja nie czyha na drobnych piratów, to jednak co chwila słychać o wejściach do prywatnych domów i kontrolowaniu osiedlowych sieci. Wystarczy zwykły donos, aby funkcjonariusze podjęli próbę sprawdzenia, czy nie popełniono przestępstwa.
Nielegalne P2P
Tradycyjne programy P2P działają na prostej zasadzie. Aby coś pobierać, trzeba niestety także udostępniać (wysyłane są nawet części plików, które aktualnie ściągasz). Samo pobieranie pirackich plików nie jest przestępstwem, natomiast ich rozpowszechnianie już tak. Warto zatem uniknąć potencjalnej kary i korzystać z legalnego sposobu pobierania plików. Takie możliwości daje peer--to-mail, czyli wymiana plików poprzez darmowe skrzynki pocztowe. Jest to możliwe dzięki zwiększaniu pojemności bezpłatnych kont. Już teraz mogą one pomieścić nawet największe nagrania.
Jak działa P2M
Zaletą P2M jest to, że możesz tylko pobierać pliki, nie udostępniając przy tym nawet bajta danych. Takie rozwiązanie nie jest według polskiego prawa przestępstwem. Kolejnym plusem wymiany plików przez pocztę jest praktycznie bardzo małe prawdopodobieństwo zablokowania tej usługi przez administratora sieci. Dane pobierasz jak zwykłe załączniki z poczty elektronicznej przez port 80. Umożliwia to ściąganie plików nawet w rygorystycznych sieciach korporacyjnych, gdzie większość innych usług jest zablokowana. Możesz także korzystać z MoorHunta Portale, nie instalując go na dysku twardym. Program zapisujesz na pendrive.
Wyszukiwanie
Minusem P2M jest brak specjalizowanych wyszukiwarek zasobów. Jeżeli chcesz coś pobrać, musisz znać lokalizację pliku, dane skrzynki, w której został umieszczony, oraz hasło. Na szczęście w sieci powstają fora internetowe przeznaczone tylko do wymiany informacji o zamieszczanych plikach. Tego typu witryny są bardzo przejrzyste. Skatalogowane pliki można łatwo i szybko odnaleźć.
Pokażemy, gdzie szukać plików, jak wprowadzać odpowiednie dane oraz pobierać pliki za pomocą programu MoorHunt. Jest to aplikacja rodzimej produkcji, łatwa i bardzo wygodna w obsłudze.