Bezpieczny sprzęt
Najprostszym rozwiązaniem ochronnym jest listwa zasilająca, którą ma chyba każdy. Zagrożenie często nadchodzi jednak z sieci LAN, telefonicznej czy anten zainstalowanych za oknem. Dostępne zabezpieczenia różnią się możliwościami i cenami, a dzięki nim możesz ocalić wszystkie urządzenia elektroniczne.
To samo dotyczy zresztą sprzętu audio i wideo: telewizora, odtwarzacza, wzmacniacza, wieży audio itd. Zwykle korzysta się z przedłużaczy i listew zasilających. Najtańsze z nich są tylko rozgałęziaczami napięcia – nie zapewniają filtrowania ani ochrony przed przepięciami i przeciążeniami.
Ten problem również rozwiązuje listwa wyposażona w dodatkowe filtry. Będzie ona kosztować sporo, bo ok. 100–200 zł, ale to i tak mniej, niż cena sprzętu, który ma chronić.
Dobrym zabezpieczeniem komputera przed wyładowaniami pochodzącymi z sieci LAN jest też sieć Wi-Fi. Korzystając z taniego routera bezprzewodowego, wyeliminujesz połączenie przewodowe między siecią operatora a komputerem. W razie przepięcia uszkodzeniu ulegnie tylko router, który w stosunku do komputera jest sprzętem tanim.
Do zabezpieczenia routera, dysku NAS czy innego drobnego sprzętu sieciowego wystarczy niewielka moc. W takich przypadkach sprawdzają się produkty będące połączeniem listwy zasilającej z UPS-em. Wiele takich urządzeń oferuje firma APC, choć nie tylko. Przykładem jest SurgeArrest BE325 (na zdjęciu) o mocy 325 VA. To zasilacz off-line w postaci listwy o wymiarach 360x115x95 mm, ma dwa gniazda z zasilaniem awaryjnym oraz dwa gniazda z ochroną przeciwprzepięciową, a także złącza RJ-11 do filtrowania linii telefonicznych.
Osoby o nieco większych wymaganiach mogą wybrać modele APC BE400 czy BE550. Też są w postaci grubej listwy, mają wyższą moc, a także po osiem gniazd zasilających.