Według wymogu nałożonego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, który organizował wspomniany przetarg, zwycięzca – czyli Aero2 – zobowiązany jest przez 3 lata wykorzystywać co najmniej 20 proc. przepustowości swojej sieci do świadczenia bezpłatnych usług dostępu do internetu. Obowiązek ten dotyczy nie tylko wygranej częstotliwości, ale również innych, wykorzystywanych przez firmę.
W przypadku Aero2 oznacza to w szczególności częstotliwość 900 MHz, której spółka używa w ramach Cyfrowego Polsatu do świadczenia usług komercyjnego dostępu do internetu w technologii HSPA+. Od czerwca wykorzystuje ją również do zapewniania darmowego dostępu do internetu. Mimo że usługa bywa określana jako „internet socjalny”, nie istnieje żadne zawężenie kręgu osób mogących z niej korzystać, w zależności od dochodu. Wystarczy mieć dowód osobisty.
Parametry usługi
Usługa działa 24 godziny na dobę, a jej dostępność pokrywa się z mapą zasięgu Aero2 i obejmuje większość dużych miast w Polsce. Parametry usługi nie są imponujące, ale wystarczą do sprawdzenia poczty i przeglądania stron WWW. Prędkość transmisji w ciągu pierwszych 12 miesięcy od wprowadzenia usługi będzie wynosiła do 256 Kb/s, w kolejnych 24 miesiącach – do 512 Kb/s.
Usługa działa 24 godziny na dobę, a jej dostępność pokrywa się z mapą zasięgu Aero2 i obejmuje większość dużych miast w Polsce. Parametry usługi nie są imponujące, ale wystarczą do sprawdzenia poczty i przeglądania stron WWW. Prędkość transmisji w ciągu pierwszych 12 miesięcy od wprowadzenia usługi będzie wynosiła do 256 Kb/s, w kolejnych 24 miesiącach – do 512 Kb/s.
Omawiana oferta jest ciekawa z uwagi na brak limitu danych oraz zastosowanie karty SIM, która może być używana zarówno w najpopularniejszym formacie mini-SIM, jak i micro-SIM, stosowanym np. w urządzeniach Apple’a.
Nie należy się przejmować zrywaniem sesji po godzinie połączenia. Praktyka pokazuje, że ponowne, automatyczne jego nawiązanie trwa ok. 2 sekund.
Jak skorzystać
Do 20 lipca formalności wyglądały następująco. Należało wypełnić formularz pobrany ze strony operatora (http://pcformat.pl/u/163) i na podany na tej stronie nr konta wpłacić depozyt 55 zł – w tytule przelewu wpisując swoje imię, nazwisko i nr PESEL. Następnie skan formularza i potwierdzenia wpłaty depozytu wysyłało się pod adres bezplatnyinternet@aero2.pl lub bok@aero2.pl i czekało na e-mail z Biura Obsługi Klienta, informujący o możliwości odbioru aktywnej karty SIM. Czas oczekiwania – od 1 dnia do nawet 3 tygodni. W wyniku spotkania zarządu spóki Aero2 z prezes UKE, 20 lipca, operator zobowiązał się do uproszczenia procedury i zmiany wysokości tzw. depozytu. Szczegóły miały być ustalone w ostatnim tygodniu lipca już po zamknięciu PC Formatu. Szukaj informacji na stronie http://pcformat.pl/u/163.
W chwili pisania artykułu kartę SIM odbierało się wyłącznie w BOK-u
w Warszawie przy ul. Lwowskiej 19, w godzinach 9.00–17.00. Trzeba było dostarczyć oryginał formularza wysłanego wcześniej e-mailem oraz kserokopię dowodu osobistego (brak możliwości zrobienia ksera na miejscu). Wyznaczenie tylko jednego punktu odbioru kart SIM dla klientów z całego kraju trudno interpretować inaczej niż jako próbę zniechęcania abonentów do korzystania z darmowego internetu. Jedynym udogodnieniem było prawo do odbioru kart przez osoby trzecie, mające poświadczone pełnomocnictwo oraz wymienione wcześniej dokumenty.
Ale również to ma się zmienić – rozpatrywana jest możliwość wysyłki kart SIM do klientów oraz dystrybucja poporzez partnerów.
Potrzebny sprzęt
Z darmowego internetu mobilnego można korzystać przy użyciu telefonu z funkcją modemu, karty modemowej do laptopa, modemu USB lub komputera z wbudowanym modemem. Należy się jedynie upewnić, że urządzenie może pracować w paśmie 900 MHz. Planując zakup takiego urządzenia, sprawdź, czy jest na liście ze strony http://pcformat.pl/u/164.
Jeśli masz już sprzęt i chcesz się upewnić, że będzie działał, powinieneś, będąc w zasięgu sieci Aero2, ręcznie wyszukać sieci. Jeśli na liście pojawi się sieć 26 017 lub PL17, to masz odpowiednie urządzenie.
Konfiguracja połączenia
Należy wpisać punkt dostępu i uzupełnić kilka pól według wzoru:
APN: darmowy
Użytkownik: pozostawić puste
Hasło: pozostawić puste
Ustawienia sieci: wszystkie parametry ustawić na automatycznie pobierane z serwera (adres IP, serwery DNS)
Modemy do Aero2
Huawei E169 – cena od 80 zł (uwaga: wersja E169G nie jest zgodna);
Huawei E1752c – cena od 80 zł;
Huawei E367 – cena od 500 zł;
ZTE MF668 – cena od 250 zł;
Vodafone K3760 (Option iCON 411) – cena od 100 zł;
Sierra Wireless AirCard 307 – cena od 270 zł;
Huawei E180 – cena od 100 zł