Biblioteki dźwięków
Zaprezentujemy kilka witryn internetowych, na których za darmo będziesz mógł wyszukać potrzebną próbkę dźwiękową lub przejrzeć katalog kategorii, przesłuchać każdą próbkę online, a w końcu pobrać na swój dysk, by ją wykorzystać we własnym projekcie muzycznym.
http://beatsandsamples.atspace.com/index.html
Świetna biblioteka dla początkującego muzyka szukającego prostych brzmień do swoich kompozycji. Jest tu kilka podstawowych kategorii: bębny (zestaw standardowy, bębny syntetyczne, brzmienia z legendarnego instrumentu Roland MC-303), syntezatory, brzmienia atmosferyczne, tzw. pady, oraz pętle instrumentalne, tzw. loopy, do zastosowania w kilku tempach. Wszystkie pliki są spakowane zipem, więc ich ściągnięcie trwa zaledwie chwilę, oraz co istotne, mają licencję typu royality free. Oznacza to, że nie trzeba płacić za pobieranie próbek, ale można je wykorzystywać tylko do niekomercyjnych projektów.
http://www.lofiproduction.com/hosting directory/TheLoFiSampler/samplerdirectory/
Baza dźwięków i instrumentów umożliwiająca zamieszczanie także własnych zarejestrowanych próbek. Katalog jest podzielony na kilkanaście pozycji: instrumenty perkusyjne, klawiszowe (fortepiany, organy, syntezatory) dęte blaszane (trąbki, puzony, waltornie), dęte drewniane (klarnety, fagoty, flety) smyczki (skrzypce, wiolonczele, kontrabasy), głosy męskie i żeńskie, dźwięki abstrakcyjne, skrecze i inne. Ponad 2250 brzmień w formatach MP3 i WAV, z których większość możesz odsłuchać online.
http://www.bbc.co.uk/radio1/onemusic/sample/
Witryna brytyjskiego radia BBC. Umożliwia przejrzenie i pobranie ponad 1000 darmowych próbek muzycznych, a jednocześnie, na swojej stronie w zakładkach Sequencer i Mixer , pozwala zabawić się w kompozytora i samodzielnie, online, zmiksować stworzony materiał.
Uwaga! BBC Radio1 stale organizuje różne konkursy i gry, np. na najlepszą piosenkę, z wykorzystaniem muzyki zamieszczonej na jego stronach, czy zremiksowanie utworu Fat Boy Slima. Warto odwiedzić stronę http://www.bbc.co.uk/radio1/onemusic/studio/, by dowiedzieć się więcej.
Na stronie dowiesz się także (informacja po angielsku), jakie oprogramowanie najbardziej będzie pasowało do twoich potrzeb i muzycznych zainteresowań.
http://www.soundsnap.com/
Biblioteka profesjonalnych próbek dźwiękowych z bardzo dużym katalogiem i wygodnym systemem wyszukiwawczym. Ponad 50 tys. próbek uszeregowanych w 16 kategorii. Poza możliwością ręcznego przeglądania katalogu masz do dyspozycji wyszukiwarkę, która uwzględnia wyniki zarówno na podstawie podanych słów kluczowych, jak i tagów. Na podstronie każdej kategorii masz podane informacje dotyczące długości danej próbki, ew. precyzyjnego opisu jej pochodzenia, częstotliwości jej ściągania, jak też ewentualnych komentarzy osób, które już jej używają. Następnie masz zaznaczone dostępne formaty dla danej próbki (WAV, MP3 AIFF) oraz tagi kategorii.
Serwis ma bardzo wygodny system ich odsłuchiwania, za pomocą osadzonych na stronie, oddzielnych dla każdej próbki odtwarzaczy
flashplayer.
http://www.sf2midi.com/soundfonts/
Poza próbkami naturalnymi czy efektami przydają się próbki syntetyczne, którymi można grać na klawiaturze przy użyciu karty dźwiękowej i symulować np. instrumenty muzyczne. Jednym z najpopularniejszych formatów do zastosowań domowych jest format SoundFonts (SF2), związany z rodziną kart muzycznych SoundBlaster. Serwis Sf2midi.com oferuje bardzo pokaźną darmową bibliotekę tych próbek. Jest tu do wyboru większość instrumentów akustycznych, ale także brzmienia syntetyczne czy efekty dźwiękowe, które można odtwarzać z klawiatury. Wystarczy ściągnąć plik z sound- fontem na dysk, rozpakować i za pomocą oprogramowania do karty dźwiękowej zainstalować w banku brzmień systemu. Za pomocą klawiatury muzycznej będziesz mógł grać danym brzmieniem w każdej aplikacji muzycznej.