A A A

Biblioteki dźwięków

PC Format 12/2008
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z komponowaniem, dodać efekty muzyczne do swojej muzyki czy zająć się udźwiękowieniem amatorskiego filmu, pierwsze, czego potrzebujesz poza czasem i zaangażowaniem, to dźwięki. Pokazujemy, skąd je wziąć.

Wiele programów muzycznych jest sprzedawanych z dodatkowymi bibliotekami brzmień i efektów. Jednak może się zdarzyć, że zabraknie potrzebnego dźwięku. W takim przypadku pomocne są banki brzmień i próbek, które znajdziesz w internecie.

Zaprezentujemy kilka witryn internetowych, na których za darmo będziesz mógł wyszukać potrzebną próbkę dźwiękową lub przejrzeć katalog kategorii, przesłuchać każdą próbkę online, a w końcu pobrać na swój dysk, by ją wykorzystać we własnym projekcie muzycznym.

Banki dźwięków są pogrupowane na kategorie. Może to być podział ze względu na zastosowanie, instrumenty itp. Większość z nich to zbiory próbek amatorskich, zarejestrowanych przez muzyków hobbystów, którzy dzielą się swoją pracą i umieszczają jej efekty w sieci do darmowego wykorzystania. Jednakże można znaleźć także biblioteki w pełni profesjonalne, z próbkami, których nie powstydziłyby się nawet dobre studia dźwiękowe.

Proste brzmienia

Samples
http://beatsandsamples.atspace.com/index.html

Świetna biblioteka dla początkującego muzyka szukającego prostych brzmień do swoich kompozycji. Jest tu kilka podstawowych kategorii: bębny (zestaw standardowy, bębny syntetyczne, brzmienia z legendarnego instrumentu Roland MC-303), syntezatory, brzmienia atmosferyczne, tzw. pady, oraz pętle instrumentalne, tzw. loopy, do zastosowania w kilku tempach. Wszystkie pliki są spakowane zipem, więc ich ściągnięcie trwa zaledwie chwilę, oraz co istotne, mają licencję typu royality free. Oznacza to, że nie trzeba płacić za pobieranie próbek, ale można je wykorzystywać tylko do niekomercyjnych projektów.

Internetowa baza

The Lofi Sampler
http://www.lofiproduction.com/hosting directory/TheLoFiSampler/samplerdirectory/

Baza dźwięków i instrumentów umożliwiająca zamieszczanie także własnych zarejestrowanych próbek. Katalog jest podzielony na kilkanaście pozycji: instrumenty perkusyjne, klawiszowe (fortepiany, organy, syntezatory) dęte blaszane (trąbki, puzony, waltornie), dęte drewniane (klarnety, fagoty, flety) smyczki (skrzypce, wiolonczele, kontrabasy), głosy męskie i żeńskie, dźwięki abstrakcyjne, skrecze i inne. Ponad 2250 brzmień w formatach MP3 i WAV, z których większość możesz odsłuchać online.

Kompozytor online

BBC Virtual Studio Sample Bank
http://www.bbc.co.uk/radio1/onemusic/sample/

Witryna brytyjskiego radia BBC. Umożliwia przejrzenie i pobranie ponad 1000 darmowych próbek muzycznych, a jednocześnie, na swojej stronie w zakładkach Sequencer i Mixer , pozwala zabawić się w kompozytora i samodzielnie, online, zmiksować stworzony materiał.

Uwaga! BBC Radio1 stale organizuje różne konkursy i gry, np. na najlepszą piosenkę, z wykorzystaniem muzyki zamieszczonej na jego stronach, czy zremiksowanie utworu Fat Boy Slima. Warto odwiedzić stronę http://www.bbc.co.uk/radio1/onemusic/studio/, by dowiedzieć się więcej.

Próbki są podzielone na kategorie instrumentów: bębny, basy, efekty, pady i akordy. W każdej z nich jest po kilka podkategorii w zależności od rodzaju muzyki: house, dance, drum&bass, hip-hop, garage. Możesz także wyszukiwać, zaczynając właśnie od konkretnego gatunku muzyki klubowej. Każdą z próbek można odsłuchać. Musisz mieć jednak zainstalowany odtwarzacz RealPlayer.

Na stronie dowiesz się także (informacja po angielsku), jakie oprogramowanie najbardziej będzie pasowało do twoich potrzeb i muzycznych zainteresowań.

Profesjonalne próbki

SOUND SNAP
http://www.soundsnap.com/

Biblioteka profesjonalnych próbek dźwiękowych z bardzo dużym katalogiem i wygodnym systemem wyszukiwawczym. Ponad 50 tys. próbek uszeregowanych w 16 kategorii. Poza możliwością ręcznego przeglądania katalogu masz do dyspozycji wyszukiwarkę, która uwzględnia wyniki zarówno na podstawie podanych słów kluczowych, jak i tagów. Na podstronie każdej kategorii masz podane informacje dotyczące długości danej próbki, ew. precyzyjnego opisu jej pochodzenia, częstotliwości jej ściągania, jak też ewentualnych komentarzy osób, które już jej używają. Następnie masz zaznaczone dostępne formaty dla danej próbki (WAV, MP3 AIFF) oraz tagi kategorii.

W każdej kategorii jest stworzony podział na źródła pochodzenia. I tak np. w zakładce Otoczenie podgrupę tworzą takie lokacje, jak: plaża, restauracja, miasto, wieś, rynek, szkoła, stacja, ulica itp. Dzięki takiej nawigacji łatwiej jest odnaleźć właściwą próbkę odpowiadającą miejscu pochodzenia.

Serwis ma bardzo wygodny system ich odsłuchiwania, za pomocą osadzonych na stronie, oddzielnych dla każdej próbki odtwarzaczy flashplayer.

Dla Soundblastera

Sf2midi.com
http://www.sf2midi.com/soundfonts/

Poza próbkami naturalnymi czy efektami przydają się próbki syntetyczne, którymi można grać na klawiaturze przy użyciu karty dźwiękowej i symulować np. instrumenty muzyczne. Jednym z najpopularniejszych formatów do zastosowań domowych jest format SoundFonts (SF2), związany z rodziną kart muzycznych SoundBlaster. Serwis Sf2midi.com oferuje bardzo pokaźną darmową bibliotekę tych próbek. Jest tu do wyboru większość instrumentów akustycznych, ale także brzmienia syntetyczne czy efekty dźwiękowe, które można odtwarzać z klawiatury. Wystarczy ściągnąć plik z sound- fontem na dysk, rozpakować i za pomocą oprogramowania do karty dźwiękowej zainstalować w banku brzmień systemu. Za pomocą klawiatury muzycznej będziesz mógł grać danym brzmieniem w każdej aplikacji muzycznej.


Tagi: muzyka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto