Tytułowym „biocyfrowym człowiekiem” jest superdokładny model 3D ciała człowieka pobierany bezpośrednio z chmury. Oddane są na nim wszystkie elementy anatomii człowieka, począwszy od dużych i złożonych narządów takich jak szkielet, serce czy płuca, skończywszy na najdrobniejszych elementach takich jak naczynia włosowate czy zakończenia nerwowe. Twórcy aplikacji podkreślają, że model oparty jest na najnowszych badaniach z zakresu anatomii oraz patologii, więc może służyć jako pomoc naukowa.
Aplikacja w chmurze
Do poruszania się wewnątrz modelu służy wyrafinowana aplikacja internetowa. Strona najlepiej działa w Google Chrome oraz w najnowszym Internet Explorerze 11. Z Biodigital Human można korzystać także za pomocą aplikacji mobilnych stworzonych dla Androida oraz iOS.
Biodigital Human bazuje na warstwach zawierających elementy modelu pogrupowane tematycznie. Na każdy z kilkunastu układów składają się indywidualnie zaprojektowane obiekty odzwierciedlające najdrobniejsze elementy ludzkiego ciała. Widok można dowolnie konfigurować, łącząc różne zestawy warstw. Jeśli klikniesz jeden z elementów w widoku, wyświetli się jego naukowy opis. Model można wygodnie oglądać za pomocą klawiszy WSAD (w płaszczyźnie) i strzałek (służą do obracania). Mysz jest potrzebna tylko do wskazywania i izolowania elementów oraz do obsługi menu.
Zmiany i animacje
Przeglądanie anatomii to dopiero początek możliwości aplikacji Biodigital Human – w oparciu o model 3D zaprojektowano tysiące szczegółowych widoków, które ilustrują różne stany ciała ludzkiego (zakładka Conditions). Większość z nich prezentuje najróżniejsze zmiany patologiczne. Można dokładnie poznać zarówno anatomię pryszcza, jak też raka płuc. Zilustrowane są także przyjemniejsze stany, jak na przykład przebieg ciąży. Ten widok, tak jak wiele innych, jest animowany i pozwala poznać etapy rozwoju płodu w różnych okresach ciąży. W formie animacji pokazane zostały także mechanizmy działania organizmu człowieka, takie jak oddychanie czy praca serca.
Udostępnianie widoków
Oprócz oglądania Biodigital Human ma narzędzia do tworzenia i udostępniania własnych widoków. W bezpłatnej wersji możliwości są ograniczone do udostępniania formy online. Można jednak skonfigurować widok, definiując element anatomiczny, który ma być pokazany, a także inne elementy, np. organy znajdujące się w pobliżu. Dostępne są narzędzia do definiowania przekroju, a także do zakreślania oraz opisywania widoku. Do wyboru są dwa tryby udostępniania – w formie obrazu lub linku do obiektu 3D, który pozwala na interakcję: obracanie i przybliżanie widoku. W płatnej wersji aplikacji (od 4 dolarów miesięcznie
w wypadku zastosowań edukacyjnych) możliwości definiowania własnych widoków są bardziej rozbudowane. W oparciu o aplikację można tworzyć rozbudowane widoki oraz animacje i zapisywać je offline, np. w celu umieszczenia w prezentacji.
Dla kogo?
Biodigital Human doskonale sprawdzi się w najróżniejszych zastosowaniach związanych z biologią i medycyną. Najbardziej popularnym jest oczywiście edukacja – model 3D ciała ludzkiego pozwoli przygotować bardzo atrakcyjną prezentację, a także urozmaici lekcję. Aplikacja zyskała ogromną popularność wśród studentów medycyny, niestety w przypadku studiów w Polsce problemem może być terminologia – nazwy anatomiczne i opisy są wyłącznie po angielsku. Serwis jest wykorzystywany także przez firmy medyczne, które w oparciu o model cyfrowy przygotowują prezentacje oferowanych procedur, co pomaga w przekazaniu wiedzy pacjentom.
www.biodigital.com