Procedura testowa
|
Jako maszyny bazowej użyliśmy laptopa Sony VAIO Z11XN (Intel Core 2 Duo P8600 z zegarem 2,4 GHz, RAM 4 GB, dysk 320 GB). Testowany program był instalowany w zwirtualizowanym środowisku (opartym na oprogramowaniu VMWare Workstation). Utworzona maszyna wirtualna była wyposażona w dysk 22 GB i 1 GB pamięci RAM. Pracowała pod kontrolą systemu Windows Vista Business (w wersji 32-bitowej) z Service Packiem 1. Program Kaspersky Internet Security 2009 testowaliśmy w wersji 8.0.0454; sygnatury podczas testu datowane na 05.09.2008.
|
Program Kaspersky Internet Security 2009 został już wcześniej przez nas zbadany. Niestety, w wyniku błędu uzyskany wynik nie oddawał faktycznych możliwości tej aplikacji i był krzywdzący. Kaspersky Internet Security 2009 jest dobrym produktem, który w wyniku przeprowadzonej procedury testowej i uwzględnienia założeń identycznych z przyjętymi podczas wcześniejszego testu uzyskał drugie miejsce, ustępując zwycięzcy jedynie w takich kwestiach, jak łatwość i szybkość instalacji oraz nieznacznie większe zużycie zasobów podczas testu. Za wprowadzenie w błąd i niesłuszną wcześniejszą ocenę programu przepraszamy Czytelników oraz producenta – firmę Kaspersky Lab.
Nowe funkcje, lepsza ochrona
Nowością w wersji 2009 pakietu zabezpieczającego firmy Kaspersky Lab jest moduł filtrowania aplikacji, który umożliwia wykrywanie nie tylko znanych, ale także całkowicie nowych zagrożeń. Duży nacisk położono też na funkcje związane z ochroną prywatności. Użytkownik KIS 2009 może – wykorzystując odpowiedni kreator – łatwo wyczyścić ślady swojej aktywności, usuwając tym samym z systemu wszelkie dane, które mogłyby być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Dla zaawansowanych dostępne są szczegółowe raporty.
Wyniki
Olbrzymią i bodaj najbardziej dostrzegalną zaletą KIS 2009 jest szybkość skanowania. Uruchomienie pierwszy raz pełnego skanowania na maszynie testowej trwało co prawda prawie 18 i pół minuty, ale już każde następne skanowanie trwało kilkakrotnie krócej. Pobranie aktualizacji może nieco wydłużyć czas skanowania, ale i tak Kaspersky jest najszybszym pod względem prędkości skanowania programem w teście. Kaspersky podjął się leczenia wszystkich plików i pozostawił jedynie niegroźne pliki tekstowe.
2. miejsce - Kaspersky Internet Security 2009
Instalacja programu jest prosta. Po niej uruchamiane są kolejno kreatory aktywacji i konfiguracji. Istotnym etapem instalacji jest wyrażenie przez użytkownika zgody na uczestnictwo w Kaspersky Security Network. KSN to centralnie zarządzana sieć komputerów użytkowników programu KIS 2009, dzięki której pojawienie się jakiegokolwiek nieznanego wcześniej zagrożenia na którymkolwiek z komputerów włączonych w KSN automatycznie oznacza aktywację ochrony dla wszystkich innych komputerów w sieci KSN. Brak w programie dodatkowych funkcji takich jak optymalizacja czy backup, ale nie są to funkcje związane z ochroną bezpośrednio. Znakomita szybkość.
PLUSY:
- Bardzo szybkie skanowanie
- Wysoka skuteczność leczenia plików
MINUSY: