A A A

Centrino Duo po nowemu

PC Format 9/2007
Niewiele ponad rok temu zadebiutowała mobilna platforma Intel Centrino Duo. W maju tego roku została gruntownie odświeżona. W nowej wersji, roboczo nazywanej Santa Rosa, przede wszystkim unowocześniono komponenty współpracujące z procesorem. Notebook skonstruowany na platformie Santa Rosa ma być bardziej wydajny i zużywać mniej energii.

Na dotychczasową platformę mobilną Centrino Duo (kodowa nazwa Napa) składały się: dwurdzeniowe procesory z rodziny Core Duo, a później także Core2 Duo, chipset Intel i945 z opcjonalnym modułem graficznym GMA 950, karta sieciowa Intel 82573E/V/L oraz bezprzewodowy moduł Wi-Fi Intel PRO/Wireless 3945ABG. Notebook wykorzystujący wszystkie wymienione elementy mógł być oznaczony symbolem Centrino Duo.

Większość dostępnych na rynku notebooków – nawet jeśli nie mają naklejki Centrino Duo – bazuje przynajmniej częściowo na komponentach z tej platformy. Zwykle zawierają płytę główną z chipsetem z rodziny Intel i945. Pozostałe komponenty (procesor, karta sieciowa i Wi-Fi) bywają, zwłaszcza w tańszych notebookach, różne. Wyjątkiem są notebooki konstruowane na podzespołach firmy AMD i praktycznie niedostępne w Europie laptopy z procesorami firmy VIA.

Odświeżone Centrino Duo w postaci platformy Santa Rosa zawiera przede wszystkim unowocześnione komponenty współpracujące z procesorem oraz procesor Core2 Duo z szybszą, bo 800-megahercową magistralą FSB . W układach poprzedniej generacji prędkość FSB wynosiła 667 MHz. Komputer z logo Centrino Duo może też zawierać inne elementy, ale nie musi (patrz ramka „Elementy platformy Santa Rosa”).

Nowe funkcje w procesorze

Architektura procesorów się nie zmieniła, ale pojawiły się w niej ciekawe funkcje automatycznej zmiany szybkości pracy układu i oszczędzania energii. Zastosowano technikę dynamicznej, wirtualnej zmiany częstotliwości taktowania magistrali FSB. Częstotliwość zegara pozostaje stała i wynosi 800 MHz, ale gdy układ jest mniej obciążony, wstawiane są „puste cykle”, w których magistralą nie są przesyłane żadne dane, a procesor nic nie robi. Pozwoliło to zmniejszyć całkowitą moc pobieraną przez rdzeń procesora i kontroler magistrali FSB w chipsecie. Co ważne, ten tryb oszczędzania energii (nazwany stanem super LFM Low Frequency Mode) nie przełącza fizycznie układów notebooka w tryb mniejszego poboru mocy (i niższej wydajności). W razie potrzeby procesor może od razu zacząć działać z pełną prędkością. Poza tym w platformie Santa Rosa wprowadzono tryby umożliwiające procesorowi dłuższe pozostawanie w stanie głębokiego uśpienia, co o 5–10 proc. obniża średni pobór mocy dla całego note­booka.

Ciekawą funkcją jest Dynamic Acceleration. Pozwala na zwiększenie prędkości przetwarzania danych w aplikacjach jednowątkowych (to większość współczesnych programów), a więc takich, które nie zostały przez programistów zoptymalizowane do wykonywania ich na procesorach wielordzeniowych. W chwili gdy aplikacja wykonuje się tylko na jednym rdzeniu procesora, wyłączane jest drugie nieużywane jądro. Co więcej, częstotliwość pracy aktywnego rdzenia jest podnoszona. Dzięki temu wzrasta wydajność przetwarzania danych, ale pobór mocy pozostaje taki sam, ponieważ uśpione zostało drugie jądro.

Wzmocniona grafika

Moduł graficzny X3100 jest, w odróżnieniu od poprzedniego GMA 950, w pełni zgodny z bibliotekami graficznymi DirectX 9 . Nieoficjalnie się mówi, że jest też zgodny z DirectX 10 , po zainstalowaniu odpowiednich sterowników. Dzięki zgodności z Di- rectX 9 możliwe jest uruchomienie na nowej platformie graficznego interfejsu Aero z Windows Vista.

Moduł X3100 został wyposażony w technologię Clear Video poprawiającą jakość wyświetlanego na ekranie obrazu wideo. Wprowadzono w nim m.in. sprzętowe dekodowanie filmów w formacie WMV9 , zaawansowane algorytmy usuwania przeplotu , korekcję kolorów i mechanizmy wygładzania obrazu. Dodano obsługę interfejsu HDMI z kodowaniem HDCP , dzięki czemu notebook zbudowany na bazie platformy Santa Rosa bez problemu odtworzy film o rozdzielczości HD (1280x720, 1920x1080) wydawane np. na płytach HD DVD lub Blu-ray.

Zalety modułu Turbo Memory

Moduł pamięci flash Turbo Memory nie jest koniecznym wyposażeniem notebooków zgodnych z Centrino Duo, ale jego obecność w laptopach z Windows Vista ma przyspieszać uruchamianie systemu nawet o 20 proc., skracać ponaddwukrotnie czas ładowania i uruchamiania często używanych aplikacji, redukować zużycie energii, a tym samym wydłużać czas pracy notebooka na baterii. Turbo Memory może mieć pojemność 512 MB lub 1 GB.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto