Chłodzenie komputera
Część problemów z przegrzewaniem się komputera może wynikać z tego, że systemy chłodzenia są zabrudzone i już niesprawne. Kilkanaście minut pracy może to całkowicie zmienić. W niektórych przypadkach konieczne może być dokupienie drobnych akcesoriów.
Przykładowo pierwsze „stacjonarne” procesory czterordzeniowe (np. Core 2 Quad Q6600) miały współczynnik TDP równy 105 W. Obecne czterordzeniowe, nieporównywalnie lepsze Core i5 mają maksymalną moc tylko 65 W, podobnie jak najnowsze czerordzeniowe procesory AMD Ryzen.
Jeszcze wyższe wymagania co do zasilania mają układy graficzne, a ekstremalna pod tym względem była seria GeForce GTX 400. Układ GTX 480 miał TDP na poziomie 250 W. Dziś porównywalną wydajność ma GTX 1050 o mocy tylko 75 W.
Inne nowoczesne komponenty też mają mocno ograniczony pobór mocy, bo chipsety i inne układy elektroniczne są produkowane w nowszej technologii, a dyski SSD zastąpiły magnetyczne. W efekcie zamiast zasilaczy 500–800 W w wydajnych pecetach wystarczy zastosować 300–500 W. Komputer pracuje ciszej, chłodniej i bardziej stabilnie.
Podobny przyrost wydajności przy spadku mocy dotyczy oczywiście także laptopów.
Zdejmij radiator z procesora. W zestawach Intela przekręć cztery zatrzaski o 90 stopni w kierunku wskazywanym przez strzałki, a następnie wyciągnij kołki mocujące z otworów płyty głównej. W zestawach AMD odepnij sprężynę i zdejmij ją z plastikowej ramki procesora.
Usuń kurz z łopatek wentylatora, a także spomiędzy żeberek radiatora:
Ściereczką zwilżoną np. płynem WD-40 wyczyść powierzchnię procesora z pasty termoprzewodzącej, następnie nałóż odrobinę nowej pasty i ją rozsmaruj:
Załóż z powrotem zestaw chłodzący na procesor. W zestawach Intela przekręć zatrzaski w kierunku przeciwnym do strzałek i wciśnij w cztery otwory płyty głównej. W przypadku AMD załóż sprężynę na ramkę procesora i zapnij zatrzask.
Poprawa skuteczności chłodzenia grafiki jest łatwiejsza: wystarczy wymontować kartę, odkurzyć radiator lub przedmuchać sprężonym powietrzem, a także oczyścić łopatki wentylatorów (bez rozbierania karty):
W laptopie również warto zdemontować radiator, by go skutecznie oczyścić. Niestety w każdym modelu odbywa się to inaczej i bywa bardzo trudne, więc lepiej powierzyć to zadanie specjalistom od laptopów.