Co jest w środku
Jest jednak mało prawdopodobne, żeby nieco starszy komputer, wymagający obecnie modernizacji, pracował pod kontrolą Windows Vista. Większość takich komputerów działa na systemie Windows XP, który potrzebuje 1 GB pamięci. Właściwie sam system nie jest wymagający, ale współczesne aplikacje biurowe czy przeglądarki internetowe bez problemu zapełnią taką pamięć. Komputer, w którym będą uruchamiane gry 3D, warto wyposażyć w 2 GB pamięci.
Rzadko już używanym starszym systemom, Windows 98 czy Windows Millennium, wystarczy nawet 512 MB pamięci. Wynika to m.in. z tego, że nie da się w nich zainstalować wielu nowoczesnych, ale zużywających dużo pamięci aplikacji.
Rozpakuj archiwum z programem do dowolnego katalogu, a następnie uruchom program, dwukrotnie klikając ikonę cpuz.exe.
Przejdź do zakładki Memory i w polu Size
sprawdź, jaka jest łączna pojemność wszystkich modułów pamięci. Jeśli w przypadku Visty jest to mniej niż 2 GB, a w przypadku Windows XP mniej niż 1 GB, pamięć wymaga rozbudowy. Postępuj dalej zgodnie ze wskazówkami.
W polu Type sprawdź, jakie pamięci potrzebujesz: zwykle jest to DDR2, może też być starsza DDR lub archaiczna SDRAM.
W polu Channels# sprawdź, czy widnieje oznaczenie Dual. Jeśli tak, na pewno możesz instalować moduły pamięci parami (w trybie dwukanałowym), co trochę podnosi wydajność. Wtedy np. zamiast jednego modułu 1 GB lepiej zainstalować dwa moduły po 512 MB.
Przejdź do zakładki SPD, a następnie z rozwijanej listy Slot#1
wybieraj kolejne sloty pamięci, aby sprawdzić szczegółowe parametry zainstalowanych modułów. W szczególności zwróć uwagę na pola Module size, Max. Bandwidth, Manufacturer.
Wskazują one kolejno: wielkość modułu, szybkość modułu), a także nazwę producenta.
Jeśli po wybraniu kolejnych slotów okaże się, że w każdym jest zainstalowany moduł (zostaną wyświetlone jego parametry), rozbudowa pamięci nie wchodzi w grę. Możliwa jest tylko jej wymiana.