A A A

Co widać w oknach

PC Format 6/2008
Nie musisz oczekiwać na rezultaty pracy programu antywirusowego. Możesz sam sprawdzić każdy uruchomiony w Windows element program, usługę, proces, a także wpisy w rejestrze mające znaczenie dla działania systemu.

Na naszym krążku znajdziesz ESET SysInspector – aplikację, która umożliwia dokładną diagnostykę systemu Windows. Programu możesz używać w systemach Windows 2000, XP, 2003 Server oraz w najnowszym Windows Vista. Jest to co prawda wersja beta, ale ma pełnię funkcji i podczas redakcyjnych testów nie zdradzała oznak niestabilności. Program SysInspector jest bardzo prosty w obsłudze. Każdy program czy usługa systemowa uruchomione w systemie operacyjnym działają pod postacią tzw. procesu. Proces to zbiór informacji (m.in. zestaw adresów w pamięci komputera, zestaw instrukcji sterujących programem) niezbędnych do działania aplikacji. Program lub usługa mogą się składać z jednego lub kilku procesów. Ponieważ wiele programów korzysta z usług i innych programów uruchomionych już wcześniej w komputerze, procesy są często ze sobą powiązane. ESET SysInspector bardzo ułatwia znalezienie, „namierzenie” takich powiązanych ze sobą procesów dla każdego uruchomionego programu. Dodatkową zaletą SysInspectora jest to, że umożliwia łatwe znalezienie w rejestrze Windows kluczy i wartości przyporządkowanych jakiejś konkretnej aplikacji.

Pierwszy kontakt z programem ESET SysInspector

Program ESET SysInspector nie wymaga instalacji. W naszym poradniku przyjęlismy założenie, że używasz Windows XP, ale w innej wersji systemu z programu korzysta się tak samo.

Pierwsze uruchomienie


Aby uruchomić program, kliknij dwukrotnie ikonę SysInspector lub wybierz opcję uruchomienia za pośrednictwem naszego krążka. Jeżeli pojawi się okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach, kliknij w nim Uruchom.


Wyświetli się okno, w którym odbywa się sprawdzanie twojego systemu. Program analizuje wszystkie uruchomione w systemie procesy i skanuje rejestr Windows pod kątem zainstalowanego w systemie oprogramowania. Poczekaj do końca skanowania.


Gdy skanowanie się zakończy, pojawi się główne okno programu:

Interfejs programu


Okno ESET SysInspectora jest podzielone na kilka części. Na samej górze, pod paskiem tytułowym i paskiem z nazwą programu i logo firmy ESET znajduje się rozwijana lista Detail, na której domyślnie jest ustawiona wartość Full. Za pomocą wartości widocznych na tej liście ustalasz dokładność raportów programu o uruchomionych w systemie procesach. Wartość Full oznacza najpełniejsze raporty. Pozostałe wartości, Medium oraz Basic, ograniczają ilość informacji w raportach tylko do najistotniejszych.


Po prawej stronie listy Details znajduje się suwak Items Filtering, za pomocą którego określasz sposób filtrowania danych dotyczących działających w systemie procesów. Domyślnie suwak jest ustawiony w pozycji Fine – w takim przypadku program zbiera wszystkie możliwe dane o tym, co jest w systemie uruchomione, jakie pracują usługi, jakie są zainstalowane sterowniki i jakie działają programy. Przesuwając suwak w prawo, uzyskasz zmianę wartości na: Unknown – program wyświetli tylko nieznane mu elementy, a potem: Risky – program wyświetli tylko ewidentne (i znane mu) zagrożenia.


Po lewej stronie okna programu jest wyświetlone drzewko kategorii składników, o których ESET SysInspector zbiera informacje. Oto, co wyświetlają poszczególne kategorie:
Running processes – wszystkie uruchomione w systemie procesy;
Network connections – procesy, które korzystają z sieci;
Important Registry Entries – klucze rejestru Windows, w których znajdują się informacje o wszystkich uruchomionych procesach;
Services – usługi uruchomione w systemie;
Drivers – informacje o zainstalowanych w systemie sterownikach sprzętowych;
Critical files – nazwa tej kategorii (pliki krytyczne) jest trochę na wyrost, gdyż tutaj ESET SysInspector gromadzi informacje o wpisach w trzech plikach systemowych – szczegóły w dalszej części artykułu;
System Information – bardzo rozbudowane informacje o systemie, począwszy od wartości przypisanych zmiennym systemowym, poprzez listę wszystkich zainstalowanych programów, łat, poprawek, aż po przywileje użytkownika;
File Details – szczegółowe informacje o każdym aktualnie otwartym w systemie pliku; dotyczy to zarówno plików programów, jak i skojarzonych z tymi programami bibliotek, otwartych dokumentów, obrazków (również tapet Windows) itp.
About – notka o wersji ESET SysInspectora.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto