Darmowy edytor
www.splashup.com
Splashup (dawniej fauxto) to próba stworzenia Photoshopa w trybie online. Dostęp do programu uzyskujesz po darmowej rejestracji. Serwis umożliwia edytowanie fotografii, które możesz wgrywać z różnych źródeł (dysk twardy, Picasa, flickr). Dzięki temu wystarczy komputer z dostępem do internetu, aby w każdej chwili opracowywać grafiki przetrzymywane w popularnych serwisach. Aplikacja umożliwia edycję zdjęć w tak popularnych formatach, jak JPG, PNG, TIF czy GIF. Serwis pozwala na pracę na warstwach i oddaje użytkownikowi szereg narzędzi, od podstawowych funkcji, takich jak kadrowanie, wyostrzenie czy rozmycie, po kilkanaście filtrów do bardziej zaawansowanej obróbki.
www.picnik.com
Nieco uboższa w funkcje aplikacja od Splashupa. Program doskonale się nadaje do szybkiej i prostej obróbki zdjęć. W wersji darmowej możesz między innymi wyostrzać, kadrować, zmieniać temperaturę barw czy saturacji. Od niedawna Picnik jest dostępny także w płatnej wersji Premium, która została objęta opłatą w wysokości 24,95 dolarów rocznie. W wersji Premium dodano więcej efektów i kilka narzędzi. Aplikacja jest zintegrowana z serwisem społecznościowym Facebook. Picnik jest dostępny także za pośrednictwem wtyczki do Firefoksa.
www.jumpcut.com – podobny do YouTube serwis wyposażony w edytor wideo. Zanim zamieścisz filmy, możesz je szybko i w łatwy sposób opracować. Interfejs oparto na przeglądarce iMovie.
www.vodpod.com – agregator wideo, za którego pomocą zrobisz odtwarzacz i umieścisz go na swoim serwisie lub blogu.
www.phixr.com – kolejna aplikacja do edycji grafiki. Obsługiwane formaty: BMP, GIF, JPG, TIFF. Pozwala na obróbkę obrazów do 1,6 megapiksela, większe są automatycznie skalowane.
www.web.gadu-gadu.pl
Gadu-gadu Web 2.0 to ciekawa propozycja przede wszystkim dla osób, które w pracy czy szkole nie mogą instalować programów, a lubią poplotkować na GG. Aplikacja w wersji Web nadaje się także doskonale do kawiarenek internetowych. Program został oparty na technologii AJAX, dzięki czemu nie trzeba instalować nawet wirtualnej maszyny Java. Ze strony WWW możesz rozmawiać ze znajomymi, zaimportować swoją listę kontaktów z serwera, dodać nowe kontakty, a także korzystać z emotikonek. Minusem Web GG jest to, że nie można z niego korzystać za pośrednictwem przeglądarki Opera. GG w wersji online nadal pozostaje w fazie beta testów.
www.meebo.com
Przydatny sieciowy multikomunikator. Aplikacja daje możliwość kontaktowania się między takimi sieciami, jak AIM, Yahoo, Google Talk i MSN. Serwis współpracuje także z protokołem Jabber, dzięki czemu istnieje możliwość komunikowania się z GG i Tlenem. Dodatkiem jest ciekawa mapa, która ilustruje ostatnie miejsca na świecie, do których zostały wysłane wiadomości przez użytkowników serwisu (w ostatnich 15 minutach).
www.gmail.com
Pocztę spod znaku Google niewielu osobom trzeba przedstawiać, jednak pisząc o aplikacjach online, nie można pominąć tak dobrego systemu poczty elektronicznej. Oprócz dużej pojemności oddano do dyspozycji użytkownika polską wersję językową, wyszukiwarkę, funkcję grupowania, obsługę w telefonach komórkowych, zintegrowany czat oraz skuteczny filtr antyspamowy.
www.mail2web.com – serwis wykorzystujący oprogramowanie Microsoft Exchange, wspiera konta POP3 oraz IMAP4.
www.camfire.com – chroniona hasłem platforma do zastosowań komercyjnych. Czat oraz dzielenie się zasobami wśród współpracowników. W wersji bezpłatnej 100 MB i 4 współpracowników.