Potrzeby Avivo Video Convertera
|
By konwerter AMD mógł do przetwarzania filmów wykorzystać układ graficzny, musi to być jeden z układów z serii Radeon HD 4000, Radeon HD 3000, Radeon HD 2000, Radeon X1900, Radeon X1800, Radeon X1600 lub Radeon X1300. Żadne dodatkowe biblioteki czy kodeki nie są potrzebne.
|
W przypadku układów graficznych ATI odtwarzanie materiału wideo dokonuje się za sprawą technologii Avivo, a w nowszych kartach – Avivo HD. Z kolei wykonywanie złożonych obliczeń na procesorach graficznych umożliwia technologia o nazwie Stream, która jest wykorzystywana m.in. przez program Avivo Video Converter. Potrafi on konwertować pliki do różnych formatów: MPEG‑1, MPEG‑2, MPEG‑4 oraz WMV. Może się więc przydać w różnych sytuacjach.
Podstawowe zastosowanie programu to zamiana formatu pliku, np. pobranego z internetu, z płyty DVD czy przegranego z kamery wideo. Konwerter pozwala zamienić taki plik na popularny DivX o małej objętości. Może go także skompresować w celu nagrania na płytę DVD (MPEG‑2), a także na stosunkowo mało używany format Video CD (MPEG‑1 o małej rozdzielczości) czy Super Video CD (MPEG‑2).
Druga grupa opcji jest przeznaczona do konwersji materiału wideo w celu jego otworzenia na urządzeniach przenośnych. Wybranie w programie opcji „iPod Video” pozwala zamienić format filmu na H.264 i automatycznie zmniejszyć jego rozdzielczość do 320x240, czyli dostosować go do odtwarzaczy Apple iPod. Wybranie opcji „Przenośna konsola do gier firmy Sony” pozwala z kolei dostosować format do PlayStation Portable. Jeszcze inna opcja „Portable Media Center” zamieni dowolny format pliku na format WMV o niskiej rozdzielczości (np. 320x240) i niskim bitrate, który będzie odtwarzany na wielu odtwarzaczach MP4.
Predefiniowane ustawienia ułatwiają konwersję, jednak z drugiej strony nakłada to pewne ograniczenia – użytkownik nie może sam wybrać kodeka czy docelowej rozdzielczości materiału wideo. Może tylko suwakiem ustawić jakość odtwarzanego obrazu.