Różne opcje połączeń
Router marki Zalip może łączyć się z internetem zarówno przez gniazdo typu ethernet (modem kablowy, model DSL, sieć osiedlowa), jak i przez sieć GSM. Nie ma jednak wbudowanego modemu bezprzewodowego – trzeba dokupić i podłączyć do niego modem USB z kartą SIM. Nie jest to pozornie problemem, bo modem zazwyczaj otrzymujemy od operatora komórkowego. Router nie współpracuje jednak ze wszystkimi modemami. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że lista obsługiwanych modeli jest dostępna tylko w interfejsie konfiguracyjnym urządzenia, więc użytkownik zobaczy ją dopiero po zakupie sprzętu.
Możliwości sprzętu
Router ma oczywiście port Wi-Fi, zgodny ze specyfikacją 802.11n Lite, czyli o maksymalnej przepustowości 150 Mb/s. Spisuje się jednak lepiej, niż można oczekiwać, bo szybkość odbioru danych dochodzi do 10 MB/s (jak w sieciach 802.11n). Niestety, już szybkość wysyłania jest wielokrotnie niższa. Dostępny jest też jeden port fast ethernet.
Z ciekawszych funkcji routera warto wymienić Auto-Failover, automatyczny wybór najmniej zakłóconego kanału Wi-Fi, rozbudowane możliwości powiadamiania administratora o stanie pracy przez
e-mail, pracę w trybie WDS (Wireless Distribution System, zarządzanie pasmem na podstawie adresów IP i numerów portów). Natomiast jednym z nielicznych mankamentów jest zapora ogniowa – nie udało nam się znaleźć takiej konfiguracji, która by umożliwiała ukrycie wszystkich portów po stronie interfejsu WAN.
Dane techniczne Zalip CDW530AM:
Porty WAN fast ethernet (RJ-45) oraz 3G (dla modemu USB); port LAN 10/100 Mb/s; standard Wi-Fi 802.11b/g/n Lite; antena 1 zewnętrzna wymienna 1,8 dBm; zapora SPI; filtry IP, MAC, URL, zestawianie połączeń PPTP i L2TP; wymiary 130x120x38 mm.
Zalip CDW530AM
PLUSY:
- Połączenie 3G i ethernet
- Funkcja Auto-Failover
- Wydajność znacznie lepsza, niż można się spodziewać po 802.11n Lite
MINUSY:
- Brak wbudowanego modemu (trzeba mieć jeden z obsługiwanych modeli)
- Firewall nie ukrywa wszystkich portów