A A A

Dobre brzmienie

PC Format 9/2009
Dobre głośniki w zestawie komputerowym mogą zapewnić dobre brzmienie podczas oglądania filmów czy muzyki oraz spotęgować wrażenia w trakcie gier. Podpowiadamy, jaki model wybrać.

Liczy się moc RMS, a nie moc PMPO

Podczas zakupu głośników zwróć uwagę na ich moc. Nie daj się zwieść chwytom marketingowym, które wykorzystują do podawania mocy zestawów moc PMPO. Są to dane nieadekwatne do możliwości głośników, jest to moc chwilowa. Natomiast powinieneś kierować się mocą wyrażoną w RMS. Często klienci dają się oszukać i kupując zestaw, są przekonani, że ma on moc 2000 watów, a w rzeczywistości głośniki mają zaledwie 20–30 watów mocy skutecznej. Zazwyczaj zestaw o mocy RMS 40 W gra głośniej niż głośniki z zadeklarowaną przez producenta 1000 W PMPO.

Najprostsze zestawy głośników komputerowych (2.0) składają się z dwóch kolumn, których zadaniem jest przeniesienie każdego rodzaju dźwięku (tony niskie, średnie i wysokie). Taki typ nagłośnienia jest najodpowiedniejszy dla osób, które nie oglądają filmów na pececie, a do gier używają raczej słuchawek. Taką konfigurację cechuje zazwyczaj bardzo słaba jakość dźwięku i niewielka głośność urządzenia. Na rynku znajdziesz także zestawy z odseparowanym basem, to już 2.1.

Od poprzednich różnią się dodatkowym głośnikiem niskotonowym. Niektóre z takich konfiguracji zdecydowanie lepiej się sprawdzają w grach komputerowych. Także muzyka może mieć lepsze brzmienie z uwagi na wyraźniejsze tony niskie. W grupie głośników 2.1 można również znaleźć solidnie wykonane modele z przyzwoitym subwooferem, jednak cena rośnie wtedy do ponad 300 zł. Większe zestawy (5.1) wykorzystują możliwości dźwięku wielokanałowego (filmy i gry).

W ich skład powinno wchodzić sześć elementów (5 głośników satelickich i jeden niskotonowy subwoofer). W takim przypadku dźwięk dochodzi do nas z wielu kierunków, zapewniając lepsze odzwierciedlenie akcji odbywającej się na ekranie oraz głębsze doznania słuchowe. Bas jest wyrazisty i głęboki. Najbardziej rozbudowane zestawy składają się z ośmiu głośników, siedmiu satelitów i subwoofera – są to tzw. zestawy 7.1, czyli powiększone o dwa głośniki umieszczone za plecami słuchacza.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie głośników

  • LICZBA GŁOŚNIKÓW
    O tym, ile urządzeń będzie wchodziło w skład zestawu, musisz zdecydować przed zakupem. Pamiętaj, że zestaw 2.1 nie zapewni dźwięku przestrzennego. Jeżeli tego właśnie potrzebujesz, musisz się zdecydować na zakup głośników 5.1.
  • JAKOŚĆ BRZMIENIA
    Jest to pojęcie względne. Brzmienie najlepiej ocenić samemu, słuchając zestawu. Może się okazać, że zadowoli cię efekt, który innemu użytkownikowi by nie wystarczał. Warto zwrócić na to uwagę, gdy nie dysponujesz większą gotówką, np. głośniki za 100 złotych mogą w twoim odczuciu grać lepiej niż sprzęt za dwa razy większą kwotę.
  • WYKONANIE
    Jakość materiałów użytych do skonstruowania membrany i obudowy ma zasadniczy wpływ na końcowe brzmienie. Kiepska obudowa subwoofera i plastikowa membrana może generować dodatkowe dźwięki. Przy głośniku niskotonowym zdecydowanie lepszym materiałem jest drewno lub sklejka.
  • PODŁĄCZENIE I STEROWANIE
    Dobierz odpowiednią długość kabla. Poprawne rozmieszczenie urządzeń ma duży wpływ na efekt końcowy. Zwróć także uwagę, czy głośniki można zamocować do ściany i w jaki sposób jest rozwiązane sterowanie zestawem.

Jakość wykonania, brzmienie, efekt i cena

Podczas zakupu głośników musisz pogodzić ze sobą kilka podstawowych parametrów i cenę. Nabywając tańszy zestaw, musisz wybierać między jakością wykonania i dobrym brzmieniem a dźwiękiem przestrzennym. Często zestaw 2.1 kosztuje tyle samo co zestaw 5.1, przy czym pierwszy jest zbudowany z lepszej jakości materiałów, ma czyste brzmienie, ale nie wykorzystuje możliwości dźwięku wielokanałowego. Drugi natomiast zapewnia przestrzenność, ale jakość wykonania oraz brzmienie pozostawiają wiele do życzenia. Łatwiej wstawić w zestaw nawet 7 głośników i porządnie je zabudować, niż kilkanaście i wykonać kilka obudów więcej.

Oczywiście można mieć wszystko, ale to kosztuje. Pamiętaj, że słabo skonstruowane plastikowe głośniki zamknięte w sztucznych i kiepskich obudowach nie zagrają tak, jak papierowe membrany w drewnianych (lub ze sklejki MDF) pudłach. Warto także zajrzeć pod maskownice. Ładne opakowanie może kryć słabe głośniki. Podczas zakupu koniecznie staraj się odsłuchać zestaw. To, co dla kogoś może być kiepskim brzmieniem, dla ciebie będzie czystym i ładnym dźwiękiem. Jedni wolą niskie tony, inni wierne oddanie dźwięków.

Wyposażenie

Zaopatrując się w głośniki, warto zwrócić uwagę na sposób podłączenia i rozmieszczenia zestawów (chociażby uniwersalne mocowanie). Znaczenie ma także długość kabli połączeniowych. Od niej zależy, jak daleko od komputera może znajdować się subwoofer, oraz jak będą rozmieszczone pozostałe kolumienki. Korzystnie jest także wziąć pod uwagę możliwości w sposobie regulacji głośności czy poszczególnych tonów. Ważny jest pilot, który ułatwi sterowanie. Co za przyjemność sięgać do subwoofera (który zazwyczaj stoi pod biurkiem czy gdzieś z boku), aby zmniejszyć lub zwiększyć poziom basów. Dobrze jest, gdy zestaw umożliwia sterowanie osobno każdym głośnikiem.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto