Dobre zdjęcia z komórki
- Nie używaj zoomu cyfrowego, gdyż powoduje drastyczny spadek jakości zdjęcia. Lepiej zrobić zdjęcie bez zoomu, a następnie wyciąć i powiększyć fragment w programie graficznym, który zrobi to lepiej niż oprogramowanie komórki.
- Unikaj fotografowania w złych warunkach oświetleniowych, jeśli nie chcesz mieć zaszumionych zdjęć. W plenerze możesz zarejestrować komórką dobrej jakości obrazy. Natomiast we wnętrzach lepiej użyć aparatu cyfrowego z fleszem.
- Sprawdź w instrukcji telefonu, jakie ograniczenia ma wbudowany aparat. Na przykład w tańszych telefonach aparat często nie ma autofokusu. Warto o tym wiedzieć, bo w takiej sytuacji trzeba unikać zdjęć z bliska – będą nieostre.
- Postaraj się o model z dobrym, szklanym obiektywem oraz matrycą o rozdzielczości 5–10 Mpix, jeśli chcesz, by komórka była twoim podstawowym aparatem. Dobrą jakość zdjęć zapewniają modele: Nokia N8, Sony Ericsson Xperia X10, HTC Desire oraz iPhone 4.
Jeśli wiesz, w którym katalogu w telefonie są zdjęcia, podłącz telefon do komputera w trybie pamięci masowej. Zamontuje się on w systemie tak jak każda inna pamięć flash, dzięki czemu będziesz miał dostęp do karty pamięci za pomocą Eksploratora Windows.
Jeśli podłączysz telefon w trybie urządzenia multimedialnego (protokół MTP), np. w telefonach Nokii tryb nazywa się PC Suite, Windows wyświetli okno urządzenia. Tam znajdziesz opcję: Importuj obrazy i wideo. Kliknij ją, a system zaimportuje zdjęcia i klipy wideo do katalogu Moje obrazy. Teraz pojawi się okienko dodawania tagów, dzięki którym możesz oznaczyć pobierane fotografie. Wpisane znaki, np. zdjęcia grudzień, zostaną użyte do stworzenia nazw plików.
Jeśli chcesz automatycznie usunąć zdjęcia z komórki, zaznacz w oknie importu opcję Wymaż po zaimportowaniu. Jeżeli wolisz ściągać zdjęcia bezpośrednio do menedżera fotografii, kliknij w oknie startowym odnośnik Zmień program, a następnie w kolejnym oknie wskaż aplikację, którą masz wykorzystać do pobierania, np. Picasa 3.