A A A

Domowy monitoring

PC Format 08/2015
Jeśli chcesz móc podglądać, co w danej chwili dzieje się domu, nie musisz już kupować specjalnych systemów monitoringu. Wystarczy pecet z kamerką, laptop i darmowy program TrackView. Maciej Piotrowski

Chcąc zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, coraz częściej sięga się po różnego rodzaju systemy monitoringu. Profesjonalne rozwiązania bywają jednak bardzo kosztowne, co dla wielu osób stanowi ogromną barierę. Do ochrony swojej własności nie potrzebujesz jednak skomplikowanego sprzętu. Z powodzeniem zastąpisz go własnym, mobilnym systemem bezpieczeństwa utworzonym z pomocą programu TrackView. Dzięki niemu możesz zdalnie czuwać nad członkami rodziny, domem, komputerem i ulubionym sprzętem mobilnym, wykorzystując do tego posiadane urządzenia. Pozwolą ci one na bieżąco śledzić lokalizację chronionych obiektów, podglądać i nagrywać obraz z kamer, monitorować ruch w najbliższym otoczeniu, aktywować na odległość sygnał alarmowy czy przesłać komunikat głosowy. I to całkowicie za darmo!

Tworzenie własnego systemu monitoringu

Jak każdy system kontroli, także i ten oferowany przez TrackView wymaga połączenia ze sobą co najmniej dwóch urządzeń. Jedno posłuży za centralę, drugie – za obiekt nadzorowany bądź element sieci monitoringu. Co istotne, dobór ról zależy tylko od użytkownika – tym, co łączy wszystkie urządzenia, jest nie tylko sam program, ale konto Google. Dzięki temu zarówno proces instalacji programu na komputerze, jak i późniejsza konfiguracja na kolejnych urządzeniach są proste i sprowadzają się do kilku nieskomplikowanych czynności.


Podczas instalacji zwróć baczną uwagę na poszczególne plansze, gdyż niektóre – zdawałoby się standardowe – opcje mogą być nieaktywne. Dotyczy to w szczególności utworzenia stosownej ikony na pulpicie. Upewnij się więc, że zaznaczyłeś pole Create a desktop icon, nim zakończysz wstępną konfigurację.


Gdy instalacja dobiegnie końca, program uruchomi się automatycznie, wyświetlając na ekranie niewielki panel logowania. Aby aktywować pierwszy element tworzonej właśnie sieci monitoringu, wpisz swoje dane logowania do konta Gmail, nadaj krótką nazwę konfigurowanemu właśnie urządzeniu, wpisując ją w polu Device Name, po czym naciśnij przycisk Login. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta Google, skorzystaj z odnośnika Create your Google Account, by je utworzyć.



Jeśli podczas próby połączenia, otrzymasz informację o niewłaściwym loginie bądź haśle, a masz pewność, że wprowadzone dane są prawidłowe, koniecznie sprawdź pocztę e-mail. Ze względów bezpieczeństwa Google na bieżąco monitoruje dostęp do konta, blokując te aplikacje, które używają mniej bezpiecznej metody logowania. W takim przypadku w skrzynce pocztowej pojawi się wiadomość: Konto Google: zablokowana próba zalogowania się. Korzystając z umieszczonego tam odnośnika, przejdź do ustawień swojego konta i zmień ustawienia dostępu dla mniej bezpiecznych aplikacji, zaznaczając pole Włącz. Teraz logowanie do konta z pewnością się powiedzie.


Gdy tylko okno logowania zastąpione zostanie panelem kontrolnym programu, dzięki zdefiniowanej przed chwilą nazwie od razu zauważysz swoje aktualnie używane urządzenie. Do uruchomienia systemu monitoringu potrzebujesz jeszcze co najmniej jednego powiązanego z programem sprzętu. Uruchom więc teraz np. netbooka, którego wykorzystać zamierzasz do zdalnej obserwacji bądź lokalizowania położenia, i zainstaluj na nim aplikację.


Podczas wpisywania danych dostępowych do konta Google nie zapomnij o odpowiednim nazwaniu drugiej maszyny, np. Netbook w polu Device Name. Pomyślne zalogowanie się do usługi spowoduje automatyczne przyłączenie tego komputera do sieci TrackView, czego potwierdzeniem będzie pojawienie się obu urządzeń w panelu kontrolnym. Zwróć uwagę, że na każdym urządzeniu sprzęty są inaczej opisane, jasno sugerując, jakie są możliwości zawiadywania drugą maszyną w ramach kilku ściśle określonych obszarów.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto