Przyczyną spadku wydajności smartfonu nie są wyłącznie aplikacje instalowane przez użytkownika czy działające w tle procesy stale łączące się z internetem. Winę ponoszą przede wszystkim zaimplementowane procedury zarządzania nośnikami pamięci flash. Wskutek braku odpowiedniego mechanizmu pozwalającego na szybkie czyszczenie pamięci z pozostałości po skasowanych plikach z czasem staje się ona niedostępna dla systemu, pogarszając jego pracę.
Aby przywrócić smartfonowi dawną wydajność, można się posłużyć opcją fabrycznego resetu do ustawień początkowych bądź dokonać ręcznych modyfikacji po uzyskaniu nieautoryzowanego dostępu do wszystkich plików systemowych za sprawą tzw. roota. W obu przypadkach oznacza to niestety utratę zainstalowanych aplikacji (patrz ramka „Nie trać danych”).
Istnieją jednak inne, dużo bezpieczniejsze i prostsze metody. Oto, co należy zrobić, by znów z przyjemnością korzystać ze swojego smartfonu.
Jak zapewnić długą żywotność smartfonu
Kierując się zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, prezentujemy kilka wskazówek, jak zadbać o smartfon, aby jak najdłużej pozostał efektywnym narzędziem pracy.
- Uważnie dobieraj nowe aplikacje i instaluj w smartfonie tylko te, które są ci niezbędne.
- Podczas instalowania aplikacji pilnuj, aby ilość wolnej pamięci nie zmniejszyła się nigdy poniżej 25 proc.
- Ogranicz liczbę ikon i widżetów na pulpicie.
- Regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji systemu.
- Korzystaj z najbardziej wydajnych przeglądarek internetowych, np. Opery.
- Ogranicz lub wyłącz automatyczną synchronizację poszczególnych kont sieciowych.
- Wyłącz animacje interfejsu i animowane tło pulpitu.
Czyszczenie pamięci dzięki technologii TRIM
Remedium na irytujące spowolnienie działania systemu pojawiło się wraz z premierą Androida 4.3 Jelly Bean. W tej wersji systemu Google po cichu wprowadziło obsługę technologii TRIM, która pozwala szybko, skutecznie i co najważniejsze, bez angażowania użytkownika wyczyścić nośnik pamięci flash ze wszystkich pozostałości plików. Warto jednak wiedzieć, że choć automatyczne uruchomienie tej funkcji następuje co 24 godziny, to jej aktywacja jest obwarowana dwoma warunkami. Po pierwsze, telefon musi pozostawać bezczynny przez co najmniej godzinę. Po drugie, poziom naładowania baterii nie może być w tym czasie niższy niż 80 procent (30 procent, jeśli urządzenie jest podłączone właśnie do zasilania z zewnętrznej ładowarki).
Nie trać danych
Jeśli zdecydujesz się przyspieszyć pracę smartfonu przez zresetowanie systemu do ustawień fabrycznych, nie musisz tracić danych aplikacji, np. ustawień lub stanów gier. Do ich zachowania służy program Helium – App Sync.