Szybkość
Nowy model pozwala robić zdjęcia do 40 kl./s, a włączenie trybu dużej prędkości jest możliwe za pomocą jednego przycisku na obudowie. Po wybraniu tego trybu można ustawić odpowiednią liczbę klatek na sekundę, maksymalną liczbę zapisanych klatek (5–30), a nawet moment rozpoczęcia zapisu zdjęć (nawet 15 klatek przed naciśnięciem spustu migawki).
Funkcją związaną z szybkimi zdjęciami seryjnymi jest robienie panoram 360 stopni. Wystarczy wybrać kółkiem odpowiedni tryb, nacisnąć spust i obrócić się powoli wokół własnej osi. Aparat po zarejestrowaniu serii zdjęć automatycznie połączy je w panoramę. Minusem jest ograniczona rozdzielczość panoramy w pionie (1080 punktów), a także widoczne miejsca łączenia zdjęć.
Aparat ma także dwa tryby o wysokiej rozpiętości dynamicznej (HDR) – jeden do poprawy jakości zdjęć, a drugi do uzyskiwania efektów artystycznych. Ma także tzw. zoom SR, jednak jego jakość nie jest dobra.
Jakość zdjęć
Do jakości zdjęć nie można mieć większych zastrzeżeń, choć barwy na nich mogłyby być cieplejsze. Funkcje redukcji szumów działają bardzo dobrze (wartość tych zakłóceń nie przekracza 1 procenta). Fotografie zachowują bardzo dobrą ostrość i mają bardzo niewielkie aberracje chromatyczne, nawet na brzegach kadrów, choć przy maksymalnej ogniskowej jest znacznie gorzej. Za to fotografie zachowują bardzo dobrą geometrię – zniekształcenia geometryczne przy minimalnej i maksymalnej ogniskowej nie przekraczają 1,5 proc. oraz 0,5 proc.
Dane techniczne Casio Exilim EX-ZR100:
matryca CMOS 1/2,3” o rozdzielczości 12,1 Mpix; obiektyw f= 4,24–53,0 mm, F3.0–5.9; rozdzielczość do 4000x3000 pikseli (zdjęcia) oraz 1920x1080 (filmy); ekran 3” TFT o rozdzielczości 960x480 pikseli; wymiary 105x59x29 mm; waga 205 g
PLUSY:
- Duży zoom optyczny
- Dobra jakość ekranu (kolory, kąty widzenia)
- Tryby wykorzystujące dużą szybkość aparatu
- Dobra redukcja szumów matrycy
MINUSY:
- Mało skuteczna mechaniczna stabilizacja obrazu
- Niezbyt ładne menu