A A A

Dwa pecety pod kontrolą

PC Format 12/2012
Korzystasz na co dzień z dwóch komputerów? Dzięki darmowemu programowi Multiplicity firmy Stardock będziesz mógł bardzo wygodnie kontrolować jednocześnie obie maszyny za pomocą jednej klawiatury oraz jednej myszki. MACIEJ PIOTROWSKI

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z dwóch komputerów jednocześnie. Jednak przeskakiwanie od jednej maszyny do drugiej tylko po to, aby napisać e-mail, przejrzeć wyświetloną stronę internetową czy potwierdzić instalację jakiegoś programu, zabiera cenny czas i jest mało wygodne. Chcemy ci zaproponować program, który pomoże w usprawnieniu twojej pracy. Jest to zamieszczony na naszej płycie Multiplicity (program można pobrać z serwisu PC Format Programy), którego darmowa wersja pozwala na wykorzystywanie jednej myszki i klawiatury do obsługi dwóch komputerów. Pokażemy, jak poprawnie skonfigurować aplikację.

Konfiguracja komputera podstawowego

Prosty graficzny interfejs programu pozwala szybko zrozumieć zasady jego działania. Dzięki temu nie tylko bez problemu określisz faktyczną lokalizację drugiego komputera, ale także wskażesz sposób przejmowania nad nim kontroli. Tworzenie odpowiednich relacji między dwoma komputerami warto zacząć od skonfigurowania komputera nadrzędnego.


Chociaż instalacja programu jest standardowa, koniecznie zwróć uwagę na jeden z jej początkowych ekranów. Dzięki temu będziesz mógł wyłączyć z instalacji opcjonalny pasek narzędziowy AVG Security Toolbar, który integruje się z przeglądarkami, nie tylko ustawiając w nich własną stronę domową, ale także przełączając wyszukiwarkę internetową na AVG Secure Search. Aby zapobiec takiej ingerencji w system, wystarczy odznaczyć pole widoczne na obrazku poniżej, po czym kliknąć przycisk Next, przechodząc do faktycznej instalacji programu.


Pierwsze uruchomienie aplikacji nastąpi automatycznie zaraz po zakończeniu instalacji. W tym też momencie na ekranie pojawi się okno powitalne  Welcome to Stardock Multiplicity, objaśniające w skrócie rolę komputera podstawowego i podrzędnego w strukturze programu. Każdorazowe jej sprecyzowanie jest konieczne dla ustanowienia właściwej relacji między połączonymi komputerami. Odbywa się to przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku znajdującego się u dołu okna. W naszym przykładzie będzie to Be a Primary computer. Pamiętaj jednak, że wybór ten nie jest wiążący i w każdej chwili możesz zmienić rolę danego komputera, klikając przełącznik PRIMARY w głównym oknie programu.


Po potwierdzeniu roli aktualnego komputera wyświetli się komunikat o potrzebie instalacji programu na drugiej maszynie, którą będziesz kontrolować, wraz z krótką instrukcją dalszej konfiguracji programu. Kliknięcie wywoła główny ekran aplikacji. Jednocześnie otworzy się okno służące do dodawania nowych komputerów do struktury programu. Jednak ponieważ w tej chwili nie masz innych komputerów z zainstalowanym programem Multiplicity okno to pozostanie puste. Zamknij je przyciskiem X.


Domyślne ustawienia programu umożliwiają bezproblemowe korzystanie z lokalnej klawiatury i myszki na podległym komputerze. Warto jednak je zmodyfikować, aby proces przejmowania kontroli nad drugą maszyną uczynić bardziej czytelnym. W tym celu w głównym oknie programu kliknij zakładkę Settings, po czym zaznacz pola trzech kolejnych opcji:
Show status window when controlling another computer– włącza specjalne okno statusu połączenia, które pojawia się u góry ekranu komputera nadrzędnego w momencie przełączenia się na drugi komputer;
Darken the screen when controlling another computer – ściemnia ekran tego komputera, który nie jest w danej chwili używany;
Prevent num lock syncing on computer switching – zapobiega przełączeniu się klawiatury na numeryczną w komputerze podległym po przejęciu nad nim kontroli. Zapisanie nowych ustawień następuje automatycznie po powrocie do zakładki Computers.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto