Wyposażenie
DS115j jest jednym z najprostszych urządzeń w ofercie Synology. Ma procesor 800 MHz, 256 GB pamięci RAM, mieści tylko jeden dysk twardy – nie pozwala zbudować choćby konfiguracji RAID 0. Z tyłu obudowy znajduje się port gigabit ethernet, a także dwa złącza USB 2.0 do podłączania np. dodatkowych dysków lub drukarek. To konfiguracja podstawowa – tania, a w sumie niczego jej nie brakuje.
Zanim całość zacznie działać, trzeba dokupić i samodzielnie zainstalować dysk SATA 3,5”. Urządzenie jest tak przygotowane, że da się to zrobić bardzo łatwo. Następnie należy wgrać system DiskStation Manager (DSM), co trwa kilkanaście minut.
System
W przeciwieństwie do dysków NAS znanych nam firm jedynie Synology DiskStation Manager (najnowszy to DSM 5.0, wkrótce DSM 5.1) oferuje polski, okienkowy interfejs, dostępny przez dowolną przeglądarkę internetową. Ma to niemałe znaczenie dla początkującego użytkownika, który dostaje do dyspozycji panel sterowania, menedżer plików, coś w rodzaju menu startowego, a także centrum pakietów do łatwej instalacji dodatkowych aplikacji. Zatem środowisko przypomina Windows, trudno się w nim zgubić.
DSM został przygotowany jako uniwersalny system do świadczenia różnorodnych usług w sieci lokalnej i w internecie. Standardowo pełni rolę serwera plików (dla komputerów z Windows, Linuksem i MacOS), drukarek i multimediów (przez DLNA). Można go podłączyć do istniejącej domeny Windows (Active Directory) albo usługi katalogowej LDAP. Oczywiście administrator ma możliwość dowolnej konfiguracji zasobów dyskowych, użytkowników, uprawnień itd.
Druga część funkcji DSM to funkcje internetowe. Urządzenie jest pełnoprawnym serwerem WWW ze wsparciem dla PHP, ma serwer FTP, można w nim zainstalować serwer pocztowy, a także mnóstwo innych aplikacji.
Aplikacje
Dodatkowe aplikacje to najmocniejsza strona wszystkich urządzeń Synology. Wśród najlepszych trzeba wymienić Antivirus Essential (dba o bezpieczeństwo plików na wewnętrznym dysku), Cloud Station (taki „prywatny Dropbox”), Cloud Sync (do synchronizacji z Dropboksem i Dyskiem Google), Audio Station (serwer muzyczny), Photo Station (albumy ze zdjęciami), Download Station (pobieranie plików). Dla osób, które chcą zaistnieć w internecie, dostępne są systemy zarządzania treścią (WordPress, Joomla, MediaWiki, DokuWiki, phpBB), a dla firm – aplikacje biznesowe (OpenERP, osCommerce, PrestaShop, SugarCRM itd.).
Zatem większość dodatkowych modułów to znane i powszechnie używane aplikacje, w dodatku instalowane dosłownie za pomocą jednego kliknięcia. Aplikacje (podobnie jak sam system) są automatycznie aktualizowane.
Dostęp z urządzeń mobilnych
Uzupełnieniem programów uruchamianych przez przeglądarkę są równie dobre aplikacje przeznaczone na systemy mobilne – Android, iOS oraz Windows. To przede wszystkim trzy aplikacje dające dostęp do muzyki, zdjęć, filmów oraz pozostałych plików z dowolnego miejsca na świecie (odpowiednio DS audio, DS photo+ oraz DS video). Dzięki temu nie musisz przechowywać w smartfonie całej swojej muzyki ani wszystkich zdjęć, a i tak zawsze możesz po nie bardzo łatwo sięgnąć. Oczywiście najpierw musisz zainstalować i skonfigurować odpowiednie moduły w systemie DSM. Trzeba także pamiętać, że takie zdalne przeglądanie multimediów wiąże się z przesyłaniem znacznej ilości danych przez sieć komórkową.
Uzupełnieniem są aplikacje, takie jak: DS cloud (dostęp do plików udostępnianych przez prywatną chmurę), DS file (dostęp do wszystkich plików), a także DS download (zarządza pobieraniem plików).
Dane techniczne Synology DS115j:
procesor Marvell Armada 370 800 MHz, pamięć 256 MB DDR3, port wewnętrzny SATA3, porty zewnętrzne gigabit ethernet, 2xUSB, maks. pojemność 6 TB, wymiary 71x166x224 mm
PLUSY:
- Bardzo duże możliwości oprogramowania
- Możliwość instalacji dodatkowych modułów
- Łatwa instalacja i prosta obsługa
- Dobre aplikacje mobilne
MINUSY:
- Konieczność samodzielnej instalacji dysku i systemu