Główne okno konfiguracyjne Strażnika Ucznia jest dość proste w obsłudze. Przyciski aktywują karty z opcjami dla określonego typu monitorowanych elementów.
Funkcje ochronne
Pracę z programem rozpoczyna ustawienie hasła chroniącego dostęp do opcji konfiguracyjnych. Siła hasła jest oceniana, ale hasło o postaci 11 111 111 jest uznawane przez program za tak samo silne, jak np.:!fw5rS@a. Program blokuje wyświetlanie treści zakwalifikowanych do blokowanych kategorii (np. pornografia, narkotyki, wulgaryzmy). Oprócz tego możliwe jest blokowanie programów P2P, komunikatorów, programów do edycji rejestru czy internetowych bramek SMS oraz czatów.
Program, oprócz monitorowania programów czy stron internetowych, oferuje także możliwość śledzenia słów wpisywanych za pomocą klawiatury, ale funkcja ta działa tylko w Windows XP. Filtrowanie treści odbywa się poprzez porównanie frazy z zawartością ubogiego słownika.
Jak ze skutecznością?
Jeżeli tylko w przeglądarce pojawi się strona zawierająca którekolwiek ze słów zawartych w słowniku programu, następuje zamknięcie przeglądarki. Niestety, takie podejście nie zawsze się sprawdza. Domyślnie instalowany słownik zawiera np. słowo sex, które w języku angielskim oznacza „płeć”.
Tym samym wszelkie formularze online, w których należy podać płeć wypełniającego czy inne, zupełnie niewinne (np. w Wikipedii) artykuły anglojęzyczne zawierające słowo „płeć”, były blokowane. Program blokował także dostęp do stron traktujących o wychowaniu seksualnym. Z drugiej strony, po wpisaniu wyrazu dragi udało nam się dotrzeć do zwierzeń narkomanów, a Strażnik nawet nie pisnął…
PLUSY:
- Stosunkowo prosta obsługa
MINUSY:
- Mało rozbudowane słowniki blokowanych zwrotów
- Irytujący proces rejestracji
- Monitorowanie klawiatury możliwe tylko w Windows XP