Do podzielenia łącza internetowego jest potrzebny router. W przypadku neostrady musi to być specjalnie przystosowane urządzenie, zgodne z tzw. standardem Annex A. Poza tym najlepiej, by był to router bezprzewodowy, zgodny ze standardem 802.11n. W naszym przykładzie wykorzystamy model Linksys WAG160N za ok. 400 zł.
Musisz też mieć wykupioną usługę u operatora i znać podstawowe dane. W przypadku neostrady to nazwa użytkownika (np. dJE6lWs4@neostrada.pl) i hasło (np. 5sJ3p5a9). Mogą się też przydać inne informacje, np. protokół PPPoA, enkapsulacja VC-Mux, a także parametry VPI oraz VCI wynoszące 0 i 35 (dotyczy neostrady). Nie musisz wiedzieć, do czego służą, w wielu routerach są ustawiane automatycznie.
Konfiguracja routera z wykorzystaniem kreatora instalacji
Nie wszystkie routery mają program, który ułatwia ich instalację. Router wykorzystany w naszym przykładzie jest wyposażony w program Linksys EasyLink Advisor (LELA), z interfejsem w języku polskim.
1
Po włożeniu płyty CD do napędu pojawi się okienko z komunikatem dotyczącym wyboru języka – wybierz polski, a w pierwszym oknie instalatora kliknij Uruchom konfigurację.
2
W kreatorze instalacji LELA ponownie wybierz język Polski, kliknij Dalej. W kolejnym oknie zaznacz: Akceptuję warunki niniejszej umowy i kliknij Dalej.
3
W następnym kroku wybierz kraj. W naszym przykładzie Dalej. Gdy klikniesz Dalej, router rozpocznie automatyczne sprawdzanie połączenia sieciowego. Jeśli komputer nie jest podłączony do żadnej sieci, pojawi się tylko informacja o poprawnym sprawdzeniu połączenia.
4
W oknie kreatora pojawią się animacje pokazujące, jak podłączyć kable do routera.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami, po każdej czynności klikając Dalej. W ten sposób podłączysz router do gniazdka telefonicznego, komputera, a ostatecznie włączysz zasilanie.