Konstrukcja głośników
W satelitach wykorzystano głośniki 2,5-calowe, natomiast subwoofer ma głośnik 5,25-calowy. Maksymalny rozstaw satelit wynikający z długości kabli to 3 metry – można je postawić na biurku albo powiesić na ścianie.
Deklarowana moc RMS zestawu jest niewielka – tylko 28 W. Jednak podczas testów zestaw potrafił wytworzyć ciśnienie akustyczne ponad 100 dB – tyle co głośniki 40–50-watowe (producent deklaruje maks. ciśnienie na poziomie 95 dB). Zestaw okazuje się przy tym efektywny, bo moc pobierana zarówno przez głośnik niskotonowy, jak i głośniki wysokotonowe (przy 120 i 1000 Hz) wynosi 34 waty.
Plusem testowanego zestawu VS2421 jest praktyczny, przewodowy pilot. Za jego pomocą reguluje się siłę głosu oraz tonów wysokich, można też natychmiast wyciszyć zestaw. Ponadto pilot ma wbudowany mikrofon eliminujący sprzężenia dźwięku podczas rozmów VoIP, wyjście słuchawkowe i wejście liniowe. Regulacja niskich tonów jest możliwa tylko na subwooferze.
Jakość dźwięku
Głośniki wypadły bardzo dobrze prawie we wszystkich testach jakości brzmienia. Mimo niewielkiej mocy RMS głośności zestawu nie można wiele zarzucić. Zaletą jest równomierne, klarowne brzmienie, żadne partie nie górują nad resztą pasma, a instrumenty w utworach są łatwe do odróżnienia. Głośnik niskotonowy charakteryzuje się ciepłym, plastycznym brzmieniem. Brak mu jedynie możliwości czystego odtworzenia niskich tonów przy większej głośności.
Pomiary poszczególnych parametrów potwierdziły jakość zestawu. Zniekształcenia harmoniczne dla 120 i 1000 Hz wynoszą odpowiednio 0,42 i 0,38 procent. Zastrzeżenia można mieć jedynie do szumów własnych wzmacniacza, a także słabej eliminacji zakłóceń zewnętrznych. Co prawda producent zastosował w urządzeniu wewnętrzne ekrany, które powinny eliminować potencjalne zakłócenia z urządzeń mobilnych, ale zakłócenia z komórek są wyraźnie słyszalne.
PLUSY:
- Bardzo dobre brzmienie
- Niski pobór mocy
- Praktyczny pilot z wbudowanym mikrofonem
MINUSY:
- Subwoofer gra trochę nieczysto przy większej mocy