A A A

E-eter dla każdego

PC Format 09/2014
W przeciwieństwie do ograniczonego i ściśle regulowanego pasma analogowego w internecie jest nieograniczona ilość miejsca na kanały radiowe. Możesz wybierać spośród kilkudziesięciu tysięcy stacji. W artykule pokazujemy, gdzie szukać rozgłośni do posłuchania i jak utworzyć własny kanał na bezpłatnym serwerze strumieniowym. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI


Olbrzymia oferta radiowa on-line jest spowodowana niskimi kosztami związanymi z nadawaniem. Radio internetowe korzysta z technologii transmisji strumieniowej, która charakteryzuje się tym, że można odtwarzać przekaz multimedialny w czasie jego nadawania. Nie trzeba pobierać całego pliku z audycją. Technologia transmisji strumieniowej jest rozpowszechniona, a podstawowe narzędzia do jej prowadzenia i odbierania są bezpłatne. Jedynym kosztem, oprócz samej treści, jest łącze internetowe.

Jak słuchać radia internetowego

Biorąc pod uwagę, że radio internetowe bazuje na popularnych kodekach dźwięku: MP3 (najczęstszy), WMA, OGG czy ACC, także odtwarzanie przekazu nie jest żadnym problemem. Z tymi formatami radzą sobie wszystkie popularne odtwarzacze multimedialne. Do słuchania audycji doskonale nadaje się open- source’owy VLC Player, obsługujący praktycznie każdy kodek używany do transmisji strumieniowej. Także kombajny multimedialne, takie jak Windows Media Player czy iTunes, radzą sobie z obsługą transmisji strumieniowych, choć nie we wszystkich formatach. Większość dużych rozgłośni internetowych nie wymaga w ogóle odtwarzacza, bo na stronie WWW zazwyczaj jest umieszczony odtwarzacz, który działa w przeglądarce internetowej.

Wyszukiwanie stacji

Jeśli chcesz posłuchać transmisji on-line programu radiowego nadawanego w eterze, wystarczy wejść na stronę nadawcy. Aby znaleźć coś ciekawego w gąszczu stricte internetowych rozgłośni, trzeba sięgnąć do katalogu połączonego z wyszukiwarką, która pomoże w znalezieniu np. stacji nadającej twój ulubiony gatunek muzyki. Choć wszystkie wymienione odtwarzacze multimedialne mają własne katalogi rozgłośni internetowych, lepszym miejscem do szukania transmisji są katalogi on-line. Do wyszukiwania polskich rozgłośni dobrze się nadaje serwis Nadaje.com, gdzie znajdziesz linki do transmisji uporządkowane tematycznie i według popularności. Podobny katalog znajduje się na stronie RadioInternetowe (www.radiointernetowe.com.pl), na której rozgłośnie są uporządkowane m.in. pod kątem geograficznym. Obydwa katalogi umożliwiają odsłuchiwanie transmisji on-line bez konieczności wchodzenia na stronę nadawcy. Szukając światowych rozgłośni, warto zajrzeć pod adresy: vTuner http://vtuner.com/ oraz Streema http://streema.com/.

Wygodny dostęp do katalogów dają także aplikacje mobilne do słuchania radia internetowego. W szczególności polecamy aplikacje Radio FM, Radio Player oraz TuneIn Radio dostępne w sklepie Google Play. We wszystkich można znaleźć audycje z Polski.

Aby słuchać radia internetowego, nie trzeba sięgać po audycje przygotowane przez innych. W aplikacji Spotify wystarczy podać nazwę, aby uruchomić spersonalizowany kanał radiowy, nadający muzykę wybranego twórcy i innych podobnych wykonawców. Takie usługi oferują także niektóre rozgłośnie internetowe, jak np. Tuba FM.

Łatwo i wygodnie

Jeżeli jednak nie chcesz robić tego wszystkiego krok po kroku, skorzystaj z bardzo dobrego programu Audials Radiotracker 11, którego pełną wersję zamieściliśmy na naszej płycie (opis programu na następnej stronie). Za pomocą tej aplikacji nie tylko z łatwością odszukasz ulubioną stację radiową, ale także legalnie (na własny użytek) zapiszesz nadawane audycje i muzykę w formacie MP3 na dysku komputera.

Technologia transmisji strumieniowej jest na tyle przyjazna, że bez wiedzy technicznej można założyć własne radio internetowe. Najprostszym, choć zazwyczaj płatnym sposobem, jest skorzystanie z jednej z aplikacji internetowych, takich jak Radionomy www.radionomy.com czy Live365, które umożliwiają przesłanie plików MP3 do chmury i zdefiniowanie playlisty nadawanej później w formie transmisji strumieniowej.

Radio można także uruchomić na domowym komputerze. Do tego niezbędny jest dostęp do serwera strumieniowego, takiego jak Shoutcast czy Icecast. Serwer można zainstalować na domowym komputerze, ale ze względu na ograniczenia typowych domowych łączy lepiej skorzystać z profesjonalnego hostingu, tym bardziej że można znaleźć wiele bezpłatnych usług tego typu http://myradiostream.com, www.listen2myradio.com, http://fastcast4u.com.

Potrzebne jest także źródło dźwięku oraz aplikacja, która będzie zamieniała odtwarzaną muzykę w transmisję strumieniową i wysyłała ją do serwera. Tę funkcję doskonale spełni klasyczny odtwarzacz muzyczny Winamp (www.getwinamp.net/mirror/download/winamp/client/) wraz z wtyczką Shoutcast DSP  (www.getwinamp.net/mirror/download/shoutcast/tools).


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
shoutgirl
1 lutego 2015, 00:40
Fastcast4u już nie udostępnia darmowego streamingu dlatego przeniosłam się na http://castsonic.com :)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto