Serwis i technologia
Obecnie witryna Audioteka ma w swojej ofercie ponad tysiąc tytułów z różnych gatunków (wiele tematycznych kategorii). Jest z czego wybierać. Wśród propozycji znajdziesz między innymi sensacje, science-fiction, lektury, powieści obyczajowe, baśnie dla dzieci czy poradniki. Za książki dostępne w serwisie musisz zapłacić. Zrobisz to za pomocą karty kredytowej lub przelewu internetowego. Następnie pobierasz plik w formacie MP3, który został skompresowany za pomocą formatu ZIP (do rozpakowania wystarczy system Windows). Potem możesz już odtworzyć plik, przegrać go na urządzenie przenośne lub wypalić na płycie CD lub DVD. Pomogą w tym dość zrozumiale napisane poradniki, które są dostępne na stronie portalu.
Kto czyta i za ile
Nagranie lektora czytającego średniej objętości książkę trwa około 10 godzin, ale są też zarówno krótsze (6 godzin), jak i dłuższe (60 godzin). Cena jest zróżnicowana zależnie od tytułu (jak w zwykłej księgarni). Na przykład na pozycję „Sieć. Ostatni bastion SS” Bogusława Wołoszańskiego trzeba wydać 30 złotych. Wersja papierowa w popularnym sklepie internetowym kosztuje 39 złotych. W przypadku tego tytułu lektorem jest sam autor. Czytają również inne znane osoby, np. Jerzy Stuhr, Jan Englert, Wiktor Zborowski.
Zabezpieczenia w audiobookach
Wszystkie dostępne książki są chronione prawem autorskim. Do niedawna pliki były zabezpieczone niewygodną metodą DRM, która wprowadza wiele ograniczeń. Od ponad miesiąca serwis zmienił ochronę i wprowadził watermarki, które pozwalają na dystrybucję plików w „czystym” formacie MP3 z możliwością wielokrotnego kopiowania – to duży plus serwisu. Nowy system zabezpieczeń dodaje specjalny unikatowy kod do pobranego pliku MP3. Lepiej zatem nie próbować rozpowszechniać danych, ponieważ łatwo można ustalić, kto był pierwszym właścicielem pliku.
PLUSY:
- Poszerzająca się oferta serwisu
- Znani lektorzy
- Możliwość zarządzania ściągniętym plikiem
MINUSY: