Według informacji organizacji ekologicznej Greenpeace, telefony zawierają toksyczne metale ciężkie, jak rtęć, kadm czy beryl, a także niebezpieczne chemikalia, np. substancje zmniejszające łatwopalność, które bazują na bromie (BFR), szkodliwe dla układu nerwowego. Często używany jest plastik PCV, który w czasie składowania uwalnia rakotwórcze dioksyny. Co kilka miesięcy Green-
peace aktualizuje ranking firm, oceniający szkodliwość ekologiczną ich produktów (patrz wykres).
Eliminacja szkodliwych substancji
Większość szkodliwych metali ciężkich została już usunięta z nowych telefonów, m.in. dzięki zmianom w technologii produkcji baterii i wyświetlaczy. Greenpeace dopinguje teraz producentów do wyeliminowania plastiku PCV oraz substancji zmniejszających łatwopalność BFR. Nokia, Sony Ericsson czy Apple już pozbyli się ich ze swoich komórek. Inni, jak np. Motorola, zobowiązali się do ich usunięcia do końca roku. LG, która zobowiązała się do zaprzestania użycia PCV i BFR we wszystkich urządzeniach, zrobiła to tylko w przypadku telefonów komórkowych. Z kolei Samsung wycofał się z takich zobowiązań i nie poinformował o tym klientów, za co został ukarany punktami karnymi i znalazł się daleko w rankingu.
Greenpeace zachęca także do stosowania plastiku pochodzącego z recyklingu. Twierdzi, że Nokia i Apple w ogóle go nie stosują. LG używa go w 11 proc., a Samsung w blisko 16 proc. telefonów.
Energooszczędność
Greenpeace promuje ładowarki, które w trybie standby, czyli bez podłączonego telefonu, pobierają minimum prądu. W tej kategorii wszyscy producenci wypadają dobrze. Nowoczesne ładowarki po odłączeniu telefonu pobierają 0,1–0,3 W, więc są bardziej energooszczędne niż wymagają tego ostre międzynarodowe normy Energy Star.
Eko-Opakowania
Producenci, którzy stawiają na ekologię, jak np. Nokia, coraz częściej oferują telefony w wersjach bez ładowarki (można używać starej). Dzięki temu zmniejsza się ilość materiałów zużywanych do produkcji telefonu oraz wielkość opakowania. Mniejsze opakowanie to mniejsze straty energii przy transporcie.
Z kolei Sony Ericsson w telefonach z logo GreenHeart zrezygnował z instrukcji papierowej. Wyprodukował opakowanie z papieru z recyklingu i użył do jego zadrukowania nieszkodliwej farby wodnej. Zresztą produkcja opakowań z papieru z recyklingu jest standardem u większości producentów.
Utylizacja
Dwie najlepiej oceniane firmy w rankingu Greenpeace: Nokia i Sony Ericsson, oferują w Polsce programy utylizacji sprzętu. Na stronach internetowych znajdziemy adresy punktów, gdzie można zostawić stary telefon, bez obawy że wyląduje na wysypisku. Apple za oddanie starego iPhone’a oferuje 10-proc. zniżkę na nowy. Niestety, ten program nie jest dostępny w Polsce. Żadnej oferty recyklingu nie znajdziemy także na stronach Samsunga – drugiego po Nokii producenta komórek na świecie.
Telefon ekologiczny
Jednocześnie widać dążenie, by telefony nadawały się do recyklingu. Przykładem jest zaprezentowany w ubiegłym roku Samsung Reclaim, który aż w 80 proc. może być przetworzony na surowce wtórne.
Będący w fazie konceptu telefon Nokia Sensor ma mieć opaskę zasilaną energią słoneczną, z czujnikami monitorującymi środowisko. Obudowa telefonu ma być wykonana ze stali z odzysku, a plastikowe części – z biomasy.