Wkrajach Unii Europejskiej odzyskuje się średnio 70% makulatury, ale w Polsce wskaźnik ten jest znacząco niższy – wynosi zaledwie 42%. Tymczasem ponowne wykorzystanie odpadów celulozowych (z opakowań, kalendarzy czy zeszytów) może służyć do produkcji papieru toaletowego, ręczników papierowych, wytłoczek do jajek albo nawet gazet.
Obieg papieru
Na potrzebę segregowania śmieci jesteśmy uwrażliwiani od najmłodszych lat, przez rodziców czy podczas zajęć szkolnych. Przypomnijmy zatem, że papierowe odpadki powinniśmy wyrzucać do specjalnego kontenera. Spokojnie możemy w nim składować prasę, książki w miękkich okładkach, katalogi, tekturę, worki papierowe czy ścinki drukarskie. Nie mogą znajdować się w nim natomiast zatłuszczone opakowania, kartony po sokach czy mleku, worki po materiałach budowlanych oraz artykuły higieniczne.
Firmy zajmujące się transportem śmieci przewożą taki pojemnik do punktu zbiórki odpadów celulozowych, najczęściej: papierni. Ta sortuje papier według jego jakości i następnie oczyszcza (np. usuwając elementy foliowe czy farbę drukarską). Makulatura jest płukana i wirowana, dzięki czemu udaje się pozbyć nawet 99% zanieczyszczeń! Po odwodnieniu papier trzeba jeszcze wysuszyć i wyprasować. Ewentualnie: wybielić, jeśli ma on zostać wykorzystany do druku czy produkcji papieru gazetowego.
Drugie życie tonerów
Również zużyte tonery do drukarek mogą przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. O ich segregacji warto zresztą szczególnie pamiętać, bo w Polsce wyrzuca się rocznie nawet 200 mln pojemników! Tymczasem do odzysku trafia raptem 50–70% z nich.
Jeśli chcemy pozbyć się pustych kaset w ekologiczny sposób, warto odkładać te zużyte na bok, do pojemnika, a następnie wysłać do firmy skupującej tonery, sprzedawcy (ten ma obowiązek je przyjąć!) bądź do jednego ze specjalnych, zarejestrowanych punktów, mających zaplecze do ich składowania. Zużyte opakowania możemy oddać również w punktach handlowych sferis lub na wyspach Activejet znajdujących się na terenie centrów handlowych w największych miastach w Polsce, listę takich miejsc można znaleźć pod adresem https://www.sferis.pl/siec-sprzedazy-i-punkty-odbioru.html. Przypomnijmy jednak, że firmy zajmujące się utylizacją tonerów muszą mieć zezwolenia na zbieranie, magazynowanie i transport tego typu śmieci oraz muszą wystawiać karty przekazania odpadu.
Po uzyskaniu zużytych tonerów eksperci ocenią, które z nich nadają się do ponownego przetworzenia. Niektóre zostaną wypełnione i wrócą do obiegu, pozostałe należy poddać utylizacji. Warto zainteresować się tym procesem, bo dzięki prawidłowej segregacji koszty wytworzenia nowego tonera mogą spaść nawet o 50%! Jeżeli przekażemy zużyte kasety specjalistycznej firmie – możemy też liczyć na skromne wynagrodzenie.
Ekologiczne składowanie odpadów powinno być ważne zarówno dla małych, jak i dużych film. Recykling makulatury i zużytych kartridży może skutkować ogromnymi oszczędnościami energii, ale też zmniejszać zanieczyszczenie wody i powietrza. W dodatku dzięki recyklingowi spada zapotrzebowanie na tworzenie wysypisk i składowisk śmieci, a na czystym i ładnym środowisku powinno przecież zależeć nam wszystkim.