Nowe rozwiązania
Monitory, jako produkty ekologiczne, mają obudowy niemalowane, co pozwala na eliminację lotnych związków organicznych. Dla użytkownika jednak ważniejsze jest to, że producent ograniczył liczbę lamp podświetlających ekran, co znacznie zmniejsza pobór mocy. Monitory
22-calowe pobierają 40–60 watów, modele 24-calowe 50–100 watów. Samsung P2370 ma przekątną ekranu 23” i pobiera maksymalnie tylko 34 waty mocy, a dotyczy to fabrycznie ustawionej jasności ponad 200 kandeli na metr kwadratowy, która i tak jest za duża do codziennej pracy i trzeba ją zmniejszyć. Dostępny będzie także podobny model 2370L z podświetleniem LED-owym, w którym pobór mocy może być jeszcze bardziej ograniczony.
Uwagę zwraca jeszcze samo wykonanie monitora. Błyszcząca, ciemnografitowa obudowa z wąską, częściowo przezroczystą, ramką dookoła ekranu wygląda bardzo atrakcyjnie. Ekran ma grubość zaledwie 3 cm, nie ma też przycisków, a zamiast nich podświetlane sensory dotykowe. Tylna część obudowy jest również gładka, widoczne jest na niej tylko złącze DVI oraz wejście zasilające – niestety, dla zasilacza zewnętrznego.
Jakość obrazu
Nowe podświetlenie o ograniczonym poborze mocy okazuje się w zupełności wystarczające, a równomierność podświetlenia jest bardzo dobra – przekracza 90 procent. W porównaniu do innych monitorów kontrast jest świetny, bo wynosi około 700:1 (w zależności od ustawień monitora). Ponadto podczas wyświetlania ciemnego obrazu monitor może zmniejszać podświetlenie, by czerń była głębsza – jeśli komuś to przeszkadza, można ten efekt wyłączyć. Monitor cechuje się też bardzo wiernymi kolorami, bo błąd koloru delta E nie przekracza 10 punktów. Czas reakcji matrycy nie jest rewelacyjny – średnio ok. 20 ms.
Nie bez znaczenia jest także „prawdziwa” rozdzielczość HD, czyli 1920x1080 (zamiast 1920x1200) punktów, dzięki czemu monitor będzie sprawiał mniej problemów np. podczas współpracy z telewizorem LCD o takiej rozdzielczości. Będzie się również na nim lepiej oglądało filmy 16:9, choć oczywiście sprawdzi się także w innych zastosowaniach.
PLUSY:
- Bardzo dobre kolory
- Niski pobór mocy
- Proporcje obrazu 16:9 (świetny do filmów)
MINUSY:
- Tylko jedno wejście sygnału wideo
- Zewnętrzny zasilacz
- Obudowa podatna na zarysowania