Ekran startowy Ósemki
W tym artykule pokazujemy, jak konfigurować i dostosowywać nowy system do własnych potrzeb.
Jeżeli chcesz uruchomić program, kliknij reprezentujący go kafelek. Jeśli aplikacja została napisana na Windows 8, otworzy się w nowym trybie. Gdy będzie to starszy program, pojawi się standardowy pulpit, a na nim znane okno. Aby samemu wyświetlić pulpit, należy użyć kafelka Pulpit bądź wcisnąć klawisz [Win].
W tradycyjnym komputerze listę kafelków przewija się za pomocą suwaka w dolnej części ekranu, korzystając z kółka myszy bądź klawiszy strzałek. Na koniec listy przeniesiesz się klawiszem [End], na początek powrócisz za pomocą klawisza [Home].
Nowym elementem Windows 8 jest zestaw paneli bocznych. Służą one między innymi do konfiguracji systemu, wyszukiwania czy udostępniania danych. Aby wyświetlić panel boczny, przesuń kursor do prawego górnego bądź dolnego rogu ekranu. Przykładowo po wybraniu opcji Ustawienia uzyskasz dostęp do panelu Ustawienia, w którym zapoznasz się z powiadomieniami systemu lub wyłączysz komputer.
Domyślnie w Windows 8 nie przewiduje się zamykania programów. Producent zakłada, że pozostawione w tle i tak zabierają niewiele zasobów. Aby się między nimi przełączać, skorzystaj ze skrótu [Alt]+[Tab] bądź przesuń kursor do lewego górnego narożnika ekranu i z paska wybierz jedną z otwartych w tle aplikacji. Jeżeli zależy ci na zamknięciu aplikacji, wyświetl jej okno, przesuń kursor do górnej krawędzi ekranu i gdy zmieni się w łapkę, chwyć okno i przeciągnij do samego dołu.
Zaawansowani użytkownicy będą zapewne zadowoleni z ułatwionego dostępu do używanych często narzędzi systemowych. W celu wyświetlenia tak zwanego menu szybkiego dostępu umieść kursor w lewym dolnym rogu ekranu i kliknij prawym przyciskiem myszy. Możesz z tego miejsca skonfigurować m.in. opcje zasilania, skorzystać z systemowej konsoli czy zarządzać dyskami.