Tradycyjne papierowe książki coraz częściej się ukazują w wersjach elektronicznych oraz w plikach audio (np. MP3 czytanych przez lektora). Wiele takich publikacji można pobrać za darmo jako dokumenty tekstowe lub pliki w formacie PDF. Niektóre witryny umożliwiają także czytanie publikacji online. Wśród zbiorów znajdują się zarówno lektury, powieści, jak i ciekawe poradniki.
Innym bardzo ciekawym sposobem na pozyskiwanie książek, i to w wersji papierowej, są różnego rodzaju witryny umożliwiające wymianę dziesiątków tysięcy tytułów z przeróżnych gatunków literackich. Można upolować naprawdę dobrą książkę, oddając jedną ze swoich domowych pozycji. Pokazujemy miejsca, które warto odwiedzić.
Polska Biblioteka Internetowa
Zdecydowanie największym zbiorem darmowych publikacji w polskiej sieci jest Polska Biblioteka Internetowa pbi.edu.pl. Na łamach witryny znajdziesz kilkanaście tysięcy pozycji. W większości są to klasyki polskiej literatury oraz publikacje naukowe i podręczniki akademickie. Ciekawym działem jest ponadto zbiór dokumentów archiwalnych oraz czasopism i periodyków naukowych.
Zbiory różnych publikacji
Większość witryn oferujących darmowe książki elektroniczne ma w swoich zbiorach tytuły z różnych gatunków i dziedzin nauki czy poradników uczenia się. Odwiedzając np. stronę zlotemysli.pl, dostajemy do wyboru ponad 40 tytułów przydatnych w różnych dziedzinach życia: „Jak się uczyć na egzamin”, „Sztuka uwodzenia kobiet w internecie” czy „Przydatne narzędzia pozycjonera” (o pozycjonowaniu stron WWW w wyszukiwarkach) i wiele innych. Na stronie znajdują się także e-booki płatne. Dobrym sposobem na poszukiwanie darmowych książek jest witryna Google Books books.google.pl. Serwis działa na takiej samej zasadzie jak popularna wyszukiwarka Google. Wystarczy wpisać zapytanie (autor, tytuł itp.) i wcisnąć klawisz [Enter]. Po chwili zobaczysz listę wyników.
Darmowe lektury i tanie podręczniki
Ciekawym projektem internetowym są Wolne Lektury wolnelektury.pl. Strona, jak wskazuje sama nazwa, gromadzi darmowe lektury szkolne (pozycje są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej). Serwis jest tworzony przez Fundację Nowoczesna Polska, a książki w zbiorach zasiliły z mocy prawa domenę publiczną (może się to stać 70 lat po śmierci autora). Korzystając z serwisu, warto się wspierać dostępną na łamach witryny wyszukiwarką. Dobrze opisane i skatalogowane dzieła pomagają szybko znaleźć utwory potrzebne do rozwiązania określonego zadania. Na przykład do wyszukania wszystkich pozycji na temat martyrologii narodu polskiego wystarczą w zasadzie 2–3 czynności. Wszystkie księgi udostępniono w postaci popularnych plików HTML, PDF oraz TXT.
Internet może pomóc także w poszukiwaniu tańszych podręczników szkolnych. Wiele serwisów prowadzi zarówno skup, jak i sprzedaż używanych pozycji. Przede wszystkim warto zajrzeć na strony Tanie podręczniki taniepodreczniki.pl czy Podręcznikowo podrecznikowo.pl. Wszystkie pozycje zostały skatalogowane w tematycznych działach. Do każdej jest przypisana okładka, krótki opis oraz cena. Zakup może się okazać naprawdę o wiele tańszy, zwłaszcza gdy zamówimy kilka pozycji. Wtedy zysk jest większy w stosunku do poniesionego kosztu przesyłki.
Za pośrednictwem internetu możesz także wymieniać się książkami. Użytkownicy witryny podaj.net, wystawiają swoje tytuły i za uzyskane punkty nabywają inne pozycje. Wybór jest spory – ponad 22 tys. książek.