Elektroniczne publikacje to na świecie bardzo rozwinięta gałąź przemysłu. Przoduje firma Amazon, w USA bardzo dobrze radzi sobie również Barnes & Noble. Czytniki tych firm – Kindle oraz Nook – są też popularne w Polsce. Można je zamówić przez internet albo kupić na aukcjach, a po połączeniu się z internetową księgarnią czytać setki tysięcy publikacji.
Problem w tym, że w największych światowych księgarniach jest mało polskich książek i czasopism. Korzysta z tego nasz Empik czy Merlin, a mniejsze księgarnie internetowe z e-bookami mnożą się jak grzyby po deszczu.
Konkurencja między dostawcami jest teoretycznie lepsza dla klienta, ale już samo znalezienie elektronicznej polskiej książki nie jest łatwe, bo wymaga przejrzenia oferty wielu sklepów. Poza tym znaleziony format nie zawsze pasuje do czytnika – konieczna jest konwersja, a czasem także ominięcie zabezpieczeń.
Wybrane księgarnie z e-bookami
* Jeśli chcesz przejrzeć polską ofertę, w polu wyszukiwania wpisz: Polish Edition
Wybrane strony z darmowymi książkami
* Wyszukując polskie książki, należy w polu wyszukiwania wpisać: language:polish
Zamień WWW na e-book
Każdą stronę WWW możesz łatwo zamienić na e-book – w tym celu możesz wykorzystać bezpłatny serwis Instapaper (pod adresem www.instapaper.com), posługujący się tzw. skryptozakładką. Po założeniu konta i zalogowaniu się dodaj zakładkę do serwisu, najlepiej na pasku zakładek. Gdy zechcesz zachować aktualnie otwartą stronę WWW, kliknij zakładkę na pasku – spowoduje to zapisanie twojej strony przez Instapaper. W ten sposób w serwisie stworzysz listę artykułów do przeczytania, a po ich prawej stronie znajdziesz ikony Kindle oraz ePub. Dzięki nim możesz pobrać artykuły w odpowiednim formacie.