Obsługa bez uwag
Korzystanie z programu nie powinno nikomu sprawić kłopotów. Praca z aplikacją rozpoczyna się od uruchomienia kreatora tworzenia pliku budżetu. Następnie skrót do utworzonego pliku zostaje automatycznie umieszczony na pulpicie, co ułatwia dostęp do naszych danych finansowych. Praca z danymi naszego budżetu jest ułatwiona dzięki dostępności na ekranie głównym odsyłaczy do najczęściej wykonywanych operacji, takich jak np. założenie konta, zdefiniowanie nowej płatności, odnotowanie wpływu itp.
Interfejs programu jest czytelny, ale nieco przestarzały, jednak brak „wodotrysków” w tego typu programie trudno uznać za wadę. Irytuje natomiast obecność reklam producenta w oknie głównym aplikacji. Co prawda są to niegroźne ilustracje promujące inne produkty firmy InsERT, ale takie elementy w produkcie komercyjnym, za który klient zapłacił, nie powinny mieć absolutnie miejsca.
Aktualizacje, plany i raporty
Skarbnik jest nie tylko bazą danych, dzięki której możemy odnotować wpływ wynagrodzenia, wydatki na zakupy czy inne codzienne transakcje. Program pomaga też dokładnie sprawdzić, jak w praktyce będzie przebiegała spłata planowanego kredytu mieszkaniowego czy weryfikacja zysków na lokacie progresywnej. Skarbnik 4 potrafi korzystać z internetu, aktualizując np. kursy walut czy kursy inwestycyjne.
Bogate funkcje raportowania, zawierające szereg predefiniowanych raportów finansowych, pozwolą z łatwością odkryć, na co przeznaczamy przesadnie dużo pieniędzy i gdzie wydajemy ich najwięcej.
Dzięki funkcji definiowania alarmów i limitów możemy określić sobie np. wartości graniczne wydatków w danym okresie, mając na uwadze ważniejszy cel, który chcemy osiągnąć w dłuższej perspektywie (np. kupno mieszkania czy samochodu). W zestawie z programem oferowana jest też aplikacja mobilna (na mobilną platformę Windows Mobile).
PLUSY:
- Szeroki zakres operacji finansowych
- Niewygórowane potrzeby sprzętowe
MINUSY:
- Irytujące reklamy w oknie głównym programu