GPS w telefonie
- Cechy programów do nawigacji
- Informacje o tym, jak pobrać i zainstalować aplikację GPS
- Test najpopularniejszych produktów
- Opis testowanych aplikacji
Część aplikacji jest multiplatformowa, ale nie oznacza to, że na wszystkich systemach program działa i wygląda identycznie. Wersje różnią się najczęściej wyglądem interfejsu, ale czasem też dostępnością lub brakiem niektórych funkcji.
Transmisja w sieci 3G może być wykorzystana także do informowania kierowcy o czyhających na drodze niespodziankach – wypadkach, korkach i kontrolach drogowych. Taka możliwość aktualnie nie we wszystkich aplikacjach jest dostępna. Informacje o utrudnieniach na drogach pochodzą w części od samych kierujących, którzy korzystają z tej samej aplikacji. Gdy zauważą utrudnienia na drodze, mogą szybko wysłać ostrzeżenie do serwera usługi (za pomocą jednego kliknięcia przycisku, co nie przeszkadza w prowadzeniu), a stamtąd dotrze ono do innych użytkowników programu.
To nie są jedyne funkcje o charakterze społecznościowym dostępne w nawigacji na smartfony. Użytkownicy mogą wymieniać się również punktami POI czy przekazywać dane o swojej aktualnej pozycji.
Drugą grupę programów charakteryzuje bardzo duża aktualność map – program podczas jazdy pobiera mapę w jej najnowszej wersji. Niestety, każdorazowe ściągnięcie mapy generuje koszty związane z transmisją danych, dlatego ta grupa aplikacji jest znacznie mniej popularna.
W bardzo komfortowej sytuacji są posiadacze smartfonów marki Nokia. Ten producent oferuje darmową aplikację do nawigacji o nazwie Ovi Mapy.
Jeśli nie masz Nokii, a nie chcesz płacić ponad 100 zł za nawigację, wybierz ofertę Navi Experta. Ten program jest dostępny na zasadzie abonamentu – płacisz tylko za okres, w którym będziesz korzystać z usługi, np. 3 zł za 24 godziny za mapę Polski. Program można też wypróbować przez 7 dni za darmo i pobrać przez WAP Push.
Po pierwsze możesz kupić program w sklepie z mobilnymi aplikacjami, np. AppStore dla iOS lub w Android Markecie. Wówczas zapłacisz kartą kredytową przypisaną do konta w sklepie. Druga możliwość to zakup samej licencji na stronie producenta programu. Tu także możesz płacić kartą, ale często dostępne są również inne formy elektronicznej płatności, np. szybki przelew. Po zaksięgowaniu przelewu otrzymasz klucz licencyjny. Należy podać go w aplikacji, którą pobierzesz ze strony producenta (najlepiej bezpośrednio z telefonu) lub ze sklepu z aplikacjami (ta operacja nie pociąga dodatkowych kosztów). Pamiętaj, że program i mapa mają objętość kilkuset megabajtów, dlatego do ich pobrania skorzystaj z sieci Wi-Fi.