Parametry obrazu
Optoma HD20 to projektor wyświetlający obraz z rozdzielczością 1920x1080. Jego jasność wynosi 1700 ANSI lumenów i realnie jest trochę niższa niż w modelach np. 2500 lumenów. Jeśli chodzi o kontrast, urządzenie HD20 ma w specyfikacji wartość 500:1, ale osiąga nieco więcej (ok. 550:1).
Projektor ma funkcję ImageAI, która na ciemnych scenach powoduje przyciemnienie całego obrazu, aby symulować głęboką czerń. Dla wielu osób taki efekt będzie jednak bardziej irytujący, niż przydatny podczas oglądania filmów.
Optoma jest przeznaczona do pracy w zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy obraz uzyskuje optymalną, bardzo dobrą jakość. Widoczny jest jednak efekt tęczy związany z te-
chnologią DLP, poza tym niewielkie problemy z jakością kolorów, widoczne na przejściach gradientowych, a także zimne barwy (nawet przy ciepłych ustawieniach kolorów). Za to geometria obrazu i jego ostrość na całej powierzchni ekranu jest wręcz rewelacyjna.
Możliwości i wyposażenie
Obok wielu typowych funkcji projektor ma też kilka dodatkowych, przeznaczonych do kina domowego. Jest to m.in. tryb superszeroki, który likwiduje dolny i górny pasek przy filmach o proporcjach szerszych niż 16:9, overscan oraz usuwanie brzegów obrazu (w tym ostatnim przypadku obraz nie jest skalowany, jak w wyniku działania funkcji overscan), 10-stopniowa regulacja redukcji szumów czy bardzo szczegółowe ustawienia gamma.
Przy instalacji przydaje się regulacja zoomu w niewielkim zakresie, a także dwie plansze testowe wyświetlane przez projektor: białe tło oraz biała kratka na czarnym tle. Projektor ma m.in. dwa wejścia HDMI, a także kilka złączy analogowych. Jest za to port do sterowania urządzeniami zewnętrznymi, np. ekranem, który w momencie włączania projektora może się automatycznie rozwijać. Pilot nie jest doskonały, bo jego przyciski są gumowe, zbyt wysokie i ogólnie wyglądają mało elegancko. Są za to podświetlane.
PLUSY:
- Wysoka rozdzielczość
- Dobra ogólna jakość obrazu
MINUSY:
- Głośna praca
- Efekt tęczy
- Niewielki kontrast
- Drobne błędy w menu