Podstawowe informacje
Internet dostarczają zarówno operatorzy komórkowi, jak i ci od usług naziemnych. Obie opcje mają swoje wady i zalety.
Internet mobilny
Połączenie z siecią przez komórkę umożliwia korzystanie z sieci wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci operatora. Prędkość surfowania zależy tu jednak od wielu czynników i zazwyczaj jest niższa niż w tzw. łączu stałym. Prędkość limituje siła sygnału sieci operatora w miejscu, w którym korzystasz z internetu (jakość sygnału możesz poprawić, stosując antenę kierunkową). Może to być maksymalnie 7,2 Mb/s (lub 21 Mb/s w Erze czy Plusie).
W usługach internetowych świadczonych za pośrednictwem sieci GSM nie płacisz za prędkość łącza, ale za objętość danych, które możesz w danym miesiącu przesłać za pośrednictwem sieci operatora. Jeśli przekroczysz limit objętości danych, to do końca miesiąca prędkość przesyłania danych zostanie ograniczona do kilkudziesięciu kb/s.
Do komputera stacjonarnego potrzebny będzie modem USB. Do laptopa możesz kupić kartę Express Card. Zwróć uwagę na maksymalną obsługiwaną prędkość – część urządzeń może pobierać dane z prędkością do 3,6 Mb/s.
Najniższe ceny są w Play, ale tu maksymalna prędkość pobierania to 1 Mb/s, a sieć Play ma znacznie mniejszy zasięg (650 największych miast i miejscowości) niż sieci innych operatorów.
Neostrada i nie tylko
Jeśli korzystasz z telefonu w TP, nie musisz wybierać Neostrady. Inni operatorzy, np. Dialog,
Netia, oferują łącza wykorzystujące linię telefoniczną TP. Jeśli nie masz jeszcze telefonu stacjonarnego, zakupienie tylko usługi internetowej będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, tzw. utrzymaniem sieci – 29 zł.
Operatorzy inni niż TP posiadają również własne sieci – oferowane za ich pośrednictwem usługi mają oddzielne, czasem bardziej atrakcyjne cenniki. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na wybór usługi internetu razem z telefonem, możesz liczyć na rabaty.
Najszybsze łącza dla klientów indywidualnych to 20 Mb/s w TP i Netii. Nie podpisuj umowy dłuższej niż 12 miesięcy – przy obecnej dynamice spadku cen po roku żałowałbyś takiej decyzji.
Szybka kablówka
Sieć telewizji kablowej to jedyny sposób na bardzo szybki internet – nawet do 120 Mb/s w UPC i Aster oraz 100 Mb/s w Dialogu. Problem leży jednak w zasięgu usług poszczególnych operatorów, którzy nie działają na terenie całego kraju. Dodatkowo fakt bycia w zasięgu sieci danego operatora nie jest równoznaczny z możliwością skorzystania z najwyższych prędkości internetu. Ale operatorzy wciąż modernizują swoje sieci, wprowadzając nowoczesne kable światłowodowe podnoszące przepustowość łączy. Już obecnie w niektórych miejscach w Polsce testuje się łącza… 1 Gb/s.