Moim zdaniem
|
- Paweł Bijata
redaktor działu Internet
Serwisy z programami pozwalają zaoszczędzić czas. Nie musimy szukać aplikacji przez wyszukiwarki czy na stronach producentów. Wszystko mamy w jednym miejscu, dodatkowo opisane i zilustrowane obrazkiem.
Często wertuję polskie strony z aplikacjami, poszukując narzędzi rodzimych producentów. Po zagraniczne programy sięgam do anglojęzycznych serwisów, takich jak Softpedia.com czy Snapfiles.com.
|
W artykule znajdziesz:
- Informacje o zawartości serwisów z programami
- Wskazówki, jaki powinien być dobry serwis
- Opis witryn katalogujących aplikacje
- Test 8 serwisów, z których możesz za darmo pobierać pliki
Nowa i najlepiej darmowa wersja potrzebnego programu usatysfakcjonuje każdego użytkownika komputera. Przecież, korzystając z peceta, szukasz coraz lepszych i ciekawszych narzędzi. Stajesz przed nowymi zadaniami, do których wykonania potrzebujesz odpowiednich aplikacji. Dzięki witrynom, które katalogują programy dostępne na stronach ich producentów, wszystkie aplikacje masz w jednym miejscu. Narzędzia są posegregowane w odpowiednich działach, opisane, często także ocenione przez użytkowników lub samych twórców witryny. To bardzo ułatwia wybór. Na stronach znajdziesz zarówno darmowe aplikacje, jak i programy, z których możesz nieodpłatnie korzystać przez określony czas (zazwyczaj 30 dni). Są tu także wersje demonstracyjne płatnych narzędzi.
Sprawdziliśmy osiem serwisów z programami, żeby ustalić, który ma najlepszą zawartość oraz jest najwygodniejszy w obsłudze.
Czym się różnią serwisy
Jak pokazał przeprowadzony przez nas test, serwis serwisowi nierówny. Po bliższym przyjrzeniu się witrynom od razu widać różnicę między nimi. Dotyczy ona zarówno liczby zgromadzonych w serwisach programów, gier czy sterowników, jak i zawartości merytorycznej serwisu. Obok aplikacji niektóre witryny oferują swoim gościom także ciekawe artykuły, poradniki czy dobrze przygotowane aktualności ze świata komputerów.
Istotną cechą serwisów jest także aktualność bazy zgromadzonych w nich programów. Wśród tysięcy aplikacji cały czas pojawiają się nowe wersje oprogramowania. Użytkownik, który odwiedza serwis, chce mieć zazwyczaj najnowszą odsłonę danego programu oraz być poinformowany o najważniejszych zmianach, jakie w nim zaszły. Niestety, w ostatnim przypadku wiele serwisów nie spełnia dobrze swojego zadania. Internauta często jest zmuszany odwiedzać stronę producenta, aby uzyskać potrzebną mu informację.
Skąd tak naprawdę pobieramy aplikacje
Wiele polskich serwisów w odróżnieniu do światowych gigantów typu softpedia.com (w swoich zbiorach ma 114 tys. plików) nie przechowuje aplikacji na swoich serwerach. Jeżeli umieszczają programy na swoich dyskach, to są to tylko takie aplikacje, które nie mają własnych stron WWW.
Większość witryn jednak gromadzi tak naprawdę zbiory odnośników do stron producentów oprogramowania. Klikając w serwisie z programami odnośnik do pobierania, to właśnie z tamtych serwerów ściągamy aplikację.
Wyjątkiem w przetestowanych witrynach jest serwis Megapliki, który prawie wszystkie zgromadzone w nim aplikacje hostuje na swoich serwerach (w rzeczywistości na dyskach Interii).