Do opublikowania witryny w internecie potrzebujesz serwera i domeny internetowej, pod którą będzie działała twoja witryna. Na rynku znajdziesz wiele firm oferujących usługi hostingowe i rejestrację domen. Możesz się zdecydować na darmowy hosting. W sieci znajdziesz kilka firm oferujących przyzwoite parametry serwerów zupełnie za darmo. Musisz się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami parametrów i utrudnieniami.
Większość dostawców darmowych kont WWW oklei też twoją stronę dużą liczbą reklam, które mogą częściowo przysłaniać treść. Wśród darmowych firm oferujących pakiety hostingowe warto wymienić strefa.pl (1 GB pojemności), friko.pl (100 GB pojemności), cba.pl (1 GB pojemności) i prv.pl (1 GB pojemności). Wszystkie firmy oferują bezpłatny adres w formie subdomeny. Dla przykładu, decydując się na konto w strefa.pl, otrzymasz adres w formacie: twojanazwa.strefa.pl. Jeżeli zależy tobie na profesjonalnym wizerunku, rozważ zakup prywatnej domeny.
Serwery i domeny komercyjne – porady
Ceny serwerów są bardzo zróżnicowane i zależą od oferowanych parametrów, takich jak powierzchnia dyskowa i transfer danych. Na przykład konta o pojemności 2 GB oferowane są w cenach od kilku złotych miesięcznie. Przed zakupem porównaj oferty i sprawdź opinie na forum www.webhostingtalk.pl. Jeżeli zależy ci na wysokiej jakości, ciągłej dostępności serwera i szybkim czasie reakcji na awarie, musisz się przygotować na większy koszt. Przy zakupie domeny warto zwrócić uwagę na zapisy w regulaminach. Adresy internetowe oferowane za grosze są tylko promocyjną opłatą rejestracyjną za pierwszy rok. Po upływie pierwszego okresu rozliczeniowego możemy być niemile rozczarowani, gdy za przedłużenie domeny z końcówką .pl trzeba będzie zapłacić około 100 złotych netto. Próba transferu domeny do innego, tańszego rejestratora nie jest możliwa po pierwszym roku. Zobowiązuje się tym samym klienta do przedłużenia posiadanej domeny na kolejny rok u tego samego rejestratora. Warto więc na początku sprawdzić ceny odnowień domen w wybranej firmie. Jedną z najtańszych jest www.ovh.pl.
Zapisywanie strony na dysku lokalnym
Jeżeli zakończyłeś etap projektowania i tworzenia strony, możesz przystąpić do wygenerowania plików HTML. Program utworzy we wskazanym przez ciebie miejscu na dysku pliki, które będą gotowe do publikacji w internecie. Z tego rozwiązania możesz skorzystać, jeżeli nie masz jeszcze własnego serwera.
W oknie głównym programu WYSIWYG Web Builder wybierz z menu File opcję Publish lub kliknij ikonę Publish.
W oknie Publish Web Site, w sekcji Location widzisz domyślną lokalizację, w której program wygeneruje twoją stronę. Zaznacz ją i kliknij przycisk Edit. Następnie w oknie Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż folder, w którym ma być zapisana twoja strona, i kliknij przycisk OK.
Powrócisz do okna Publish Web Site. Aby rozpocząć generowanie strony, kliknij Publish. Po zakończeniu operacji kliknij Done. Strona jest gotowa, możesz ją zobaczyć, otwierając plik index.html w określonej lokalizacji zapisu. Tak przygotowane pliki możesz później przesłać na dowolny serwer.