Grę w dystrybucji elektronicznej kupujesz sprzed ekranu swojego monitora, pobierasz na dysk twardy i po chwili rozpoczynasz rozgrywkę. Bez pudełka, bez nośnika, bez biegania po sklepach.
Nie ma także problemu z płatnością. Prezentowana przez nas usługa akceptuje system PayPal, który jest prosty w założeniu i łatwy w obsłudze, a co najważniejsze, do skorzystania z niego nie jest potrzebna karta kredytowa (więcej w rozdziale „Gry w elektronicznej dystrybucji”). Polecamy także tabelkę „Najciekawsze gry dostępne tylko w dystrybucji elektronicznej”, w której prezentujemy ciekawe gry dostępne przez system Steam.
Gry w wersji pudełkowej możesz przez internet wymienić na inne pozycje. Jedyny koszt takiej transakcji to opłata za przesyłkę pocztową. Wystarczy się zarejestrować w specjalistycznym serwisie, dodać tytuł gry, którą chcesz się z kimś wymienić, i poczekać na oferty innych użytkowników. Oczywiście sam także możesz składać propozycje internautom korzystającym z platformy do wymiany. Pokazujemy krok po kroku, jak założyć konto w serwisie, dodać swoją pozycję i przeprowadzić transakcję.
Czy to się opłaca?
Jeśli jakaś gra została wydana w Polsce przez lokalnego dystrybutora, to znacznie bardziej opłacalne jest skorzystanie z tradycyjnego kanału sprzedaży. W usługach Steam, Di-
rect2Drive, Impulse i GamersGate warto kupować tytuły, które nie miały polskiej premiery lub są dostępne tylko w formie elektronicznej.
W usłudze EA Store gry są tańsze o około 10 do 20 zł niż wersje pudełkowe. Dodatkowo sprzedawane tytuły mają polską wersję językową. W usługach takich jak Steam także znajdziesz gry przetłumaczone na język polski, ale nie dotyczy to wszystkich tytułów.
Serwis GoG oferuje gry w cenie 6 i 10 dolarów. Część tytułów z oferty taniej kupisz na aukcjach internetowych, gdzie pozbywają się swoich zbiorów kolekcjonerzy gier.
Gdzie na zakupy
W elektronicznej dystrybucji gier specjalizuje się kilka internetowych serwisów – patrz ramka „Cyfrowe sklepy z grami”. Większość to serwisy zagraniczne, ale dwa, Steam oraz EA Store, są dostępne w języku polskim.
W większości przypadków do korzystania z usługi potrzebna jest odpowiednia aplikacja, tzw. klient. Jest darmowa i dostępna na stronie internetowej usługi. Jeśli serwis nie jest wyposażony w klienta, kupujesz i pobierasz grę na stronie internetowej.
Po instalacji klienta usługi na dysku twardym komputera będziesz mógł przeglądać ofertę cyfrowego sklepu, a także zarządzać aktualizacjami do gier, pobierać wersje demonstracyjne i oglądać zwiastuny gier, które mają być wkrótce wydane.
Aplikacja musi być także uruchomiona, gdy chcesz zagrać w pobraną za jej pomocą grę. Dzieje się tak, ponieważ programy są chronione cyfrowymi certyfikatami praw autorskich, np. DRM.