A A A

Gry z AMD czy z Intelem?

PC Format 02/2010
Panuje przekonanie, że procesory z rodziny Intel Core są lepsze niż układy AMD, mimo że te są wyżej taktowane i mniej kosztują. Sprawdzamy, czy jest to prawdą. Ponieważ jedynym amatorskim zastosowaniem, w którym potrzebna jest duża moc obliczeniowa procesora, są gry, porównujemy wydajność obu platform właśnie w grach. [Artur Wyrzykowski]

Maksymalny pobór prądu przez testowane komputery

Procesory AMD Phenom II X4 965 oraz Intel Core i5–750 nie różnią się znacznie, jeśli chodzi o powierzchnię układu krzemowego, liczbę tranzystorów czy technologię produkcji. Jedyną znaczącą różnicą jest zegar. Procesor AMD pracuje z częstotliwością 3,4 GHz, a układ Intela z częstotliwością 2,66 GHz. Wykres pokazuje, jak wpływa to na moc poszczególnych zestawów (podaną w watach).

Choć to karta graficzna ma decydujący wpływ na jakość i płynność obrazu wyświetlanego w grach, szybki procesor także jest mile widzianym przez graczy elementem komputera. Gdy jest zbyt wolny, nie jest w stanie przygotować takiej ilości danych, aby wydajna karta graficzna mogła pracować na pełnych obrotach. W efekcie przy zbyt wolnym układzie centralnym karta graficzna przez sporą część czasu czeka na wstępnie opracowane informacje od procesora.

Firma AMD wprowadziła ostatnio na rynek mnóstwo nowych procesorów, ale najnowszymi są Athlony II, czyli procesory tanie. Z kolei Intel skoncentrował się początkowo na Core i7 (LGA 1366) i drogich Core i5 (LGA 1156). Dopiero teraz, w styczniu, mają się pojawiać ekonomiczne odmiany procesorów Core i5 oraz Core i3 w znacznie niższych cenach. Układy te nie tylko mają rywalizować z tanimi procesorami AMD, ale także z jednostkami Core 2 Duo.

Gracze mają więc bardzo duży wybór. Warto dokładnie prześledzić ofertę obu producentów, bo można w niej znaleźć procesory wydajne, a zarazem jeszcze w miarę przystępne cenowo. W przypadku AMD może to być czterordzeniowy Phenom II X4 965, który kosztuje od 623 zł wzwyż. To najwydajniejszy procesor AMD do pecetów, jednak jego cena wcale nie jest zbyt wygórowana. Z oferty Intela wybraliśmy do porównania jedyny model Core i5, mianowicie i5–750. Jest nieco droższy od testowego rywala, można go kupić od 684 zł. Zamiast niego można by rozpatrywać Core 2 Quad Q9400, ale z powodu niewielkiej różnicy cen bardziej atrakcyjny (bo nowocześniejszy) jest jednak Core i5.

Bohaterowie testu

AMD Phenom II X4 965 jest układem pracującym z częstotliwością 3,4 GHz (17x200 MHz), przy czym mechanizmy oszczędzania energii powodują, że w trakcie pracy jałowej mnożnik może spadać nawet do 4, przez co częstotliwość pracy do 800 MHz. Z kolei wersja procesora Black Edition pozwala użytkownikowi na zwiększenie mnożnika, realnie do 19,5 (całkowity zegar wynosi wtedy 3,9 GHz). Wymaga to jednak ręcznego podkręcenia procesora.

Również czterordzeniowy Intel Core i5–750 jest układem wolniejszym, bo pracującym z częstotliwością 2,66 GHz (20x133 MHz). Podczas pracy bez obciążenia mnożnik spada do 9 (całkowita częstotliwość pracy do 1,2 GHz). W czasie obciążenia zegar tylko jednego rdzenia może jednak wzrosnąć aż do 3,2 GHz (dzięki wbudowanej w układ technologii TurboBoost). W ten sposób procesor jest automatycznie podkręcany, co jest rozwiązaniem bardziej użytecznym niż tylko odblokowany mnożnik.

Jeśli chodzi o obsługę pamięci, oba procesory mają zintegrowane kontrolery DDR3, z tym, że Phenom II potrafi również współpracować ze starszymi DDR2. Producent komputerów przeznaczonych do naszego testu (firma Komputronik) postanowił wykorzystać tę uniwersalność i zastosował płytę właśnie z gniazdem AM2+ oraz pamięcią DDR2. Takie rozwiązanie jest nieco tańsze, jednak ogranicza wydajność platformy. Core i5 współpracuje tylko z DDR3. Jeszcze do niedawna była to wada procesorów z serii Core i5/i7 ze względu na wysokie ceny modułów pamięci. W tej chwili ceny modułów DDR2 i DDR3 są bardzo zbliżone, przy czym te drugie stanowią rozwiązanie przyszłościowe.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto