Samsung zaprojektował swojego flagowego smartfona praktycznie od nowa. Plastikowa, wodoszczelna konstrukcja z zeszłego roku została zastąpiona metalową ramką, która okala dwie powierzchnie ze szkła Gorilla 4. Rozwiązanie przywodzące na myśl modele z serii Xperia Z firmy Sony wymagało jednak pewnych wyrzeczeń – zniknęła norma szczelności IP, wymienny akumulator oraz port kart pamięci. Smartfon zyskał za to bardziej ekskluzywny wygląd i wyższą odporność na uszkodzenia. Centralny przycisk pod ekranem nadal kryje czytnik linii papilarnych (zwiększyła się szybkość jego pracy), głośnik przeniesiono na dolną, boczną krawędź telefonu, a obiektyw aparatu wyraźnie wystaje poza bryłę bardzo cienkiej obudowy.
One M9 na pierwszy rzut oka nie różni się od ubiegłorocznego modelu. Kosmetyczne zmiany dostrzegą tylko fani marki. Obudowa smartfonu to wciąż wysokiej jakości szczotkowane aluminium; ukryto w niej porty kart SIM i SD, a z przodu znajdziesz dwa głośniki stereo. Mimo o 0,1 cala niższej przekątnej ekranu model HTC jest minimalnie większy i wyraźnie grubszy od S6. Również niższa waga urządzenia jest zaletą konstrukcji Samsunga. Obiektyw aparatu HTC również wystaje z obudowy urządzenia, jednak głębokość wypustki jest mniejsza, a element lepiej wpasowany w obudowę.
Ekran
Fanom smartfonów Samsunga nie trzeba przedstawiać zalet ekranu SuperAMOLED. W najnowszym Galaxy zyskał on niezwykle wysoką rozdzielczość QHD, a przesycenie kolorów charakterystyczne dla wyświetlaczy organicznych można zniwelować, odpowiednio regulując kolorystykę w ustawieniach telefonu. M9 korzysta z ekranu SuperLCD w rozdzielczości Full HD. Ustępuje on wyświetlaczowi Samsunga kontrastem, a barwa obrazu nieprzyjemnie zmierza w kierunku zimnych odcieni. Galaxy ma lepiej skalibrowaną automatyczną jasność, a jego wyświetlacz jest czytelniejszy w mocnym słońcu.
Kluczowe podzespoły
Oba urządzenia korzystają z procesorów, które podzielono na dwa bloki po cztery rdzenie – połowa dedykowana jest funkcjom wymagającym mniej mocy obliczeniowej. W testach syntetycznych lepiej wypada autorska konstrukcja Samsunga, Exynos 7420, ale wydajność zainstalowanego w One M9 Snapdragona 810 również jest bardzo wysoka. Oba procesory mają tendencję do grzania się w trakcie dłuższej, wytężonej pracy. Towarzyszy temu spadek wydajności
o kilka–kilkanaście procent. W takich chwilach temperatura obudowy jest w modelu HTC o 4–5 stopni wyższa niż w przypadku Samsunga, gdzie dochodzi do 37 stopni.
Galaxy S6 wypada lepiej również w porównaniu wydajności akumulatorów. Nieprzerwany czas pracy wielozadaniowej zmierzony w programie PC Mark to 398 minut – 73 minuty więcej niż w wypadku HTC. 150 minut przewagi ma Galaxy S6 w teście odtwarzania zapętlonego filmu SD przy jasności ekranu ustawionej na 50 proc.
Funkcje foto
Niedawno wyszło na jaw, że Samsung stosuje w S6 dwie różne matryce – swoją oraz firmy Sony. Nie zapewniają one tej samej jakości zdjęć – lepsze obrazy rejestruje sensor Samsunga. Nasz testowy model miał matrycę drugiej firmy. Parametry zdjęć (rozdzielczość i poziom szumów) są gorsze niż fotek uzyskanych za pomocą aparatu HTC. Kamerę Samsunga wyposażono za to w optyczną stabilizację obrazu. Oba smartfony mają kamery przednie o wysokiej rozdzielczości i kręcą filmy w rozdzielczości 4K przy płynności 30 klatek na sekundę. Film w takim trybie może trwać najwyżej kilka minut. Na szczęście w trybie Full HD kamery mają dużo większą funkcjonalność.
Interfejs
Nie sposób wymienić wszystkich istotnych funkcji obu smartfonów – skupimy się na najważniejszych nowinkach. Oba urządzenia powalają na zmianę wyglądu interfejsów za pomocą gotowych tematów. Większe możliwości daje pod tym względem HTC, w którym możesz tworzyć własne kompozycje i udostępniać je innym. W tym smartfonie dostępny jest też inteligentny katalog na pulpicie. Zawarte w nim ikony aplikacji zmieniają się wraz z twoim miejscem pobytu – są inne w pracy niż w domu. Usługę opartą na pozycjonowaniu GPS ma też Samsung – po wykryciu zaufanej lokalizacji lub urządzenia Bluetooth telefon nie będzie blokować ekranu. Galaxy S6 potrafi wyświetlać wybrane aplikacje w oknie, w programie do wiadomości wszystkie załączniki gromadzi w specjalnej galerii, a na ekranie ustawień możesz wybrać, które opcje będą zawsze wyświetlane na u góry. Wygodniejszą w użyciu klawiaturę ekranową ma HTC. Klawisze są w niej większe niż w interfejsie Samsunga, gdzie część miejsca poświęcono na dodatkowy (i przydatny) wiersz z klawiszami numerycznymi.
Co wybrać
Już od kilku lat to Samsung Galaxy S jest pozycjonowany jako lider rynku smartfonów z Androidem i główny konkurent iPhone’a. Koreański smartfon dominował dotychczas pod względem nowoczesności interfejsu i podzespołów. Najnowsza edycja dokłada do tego bardzo wysoką jakość wykonania, która w niepamięć odsuwa plastikowy design poprzedników. HTC One M9 nie wypada na tle S6 źle, ale jego dotychczasowa podstawowa przewaga – aluminiowa obudowa – nie jest już tak mocnym atutem jak rok temu.
Przy wyborze nowej słuchawki pamiętaj, że na rynek wchodzą właśnie dwa kolejne topowe modele – Sony Xperia Z4 i LG G4. Każdy z nich może zagrozić dominującej pozycji Galaxy S6. Inny ciekawy – i tańszy – model to Huawei P8.
Samsung Galaxy S6
PLUSY:
- Wysoka wydajność
- Smukła obudowa
MINUSY:
- Brak portu kart microSD
- Wystający obiektyw
HTC One M9
PLUSY:
- Głośniki stereo
- Aluminiowa obudowa
MINUSY:
- Nagrzewająca się obudowa
- Słaba czytelność ekranu w słońcu