Internet bez kabla
Jednak, podczas gdy internet dostarczany za pomocą kabla jest przywiązany do jednej lokalizacji, w sieci mobilnej twój modem przemieszcza się razem z tobą – z internetu możesz korzystać wszędzie tam, gdzie sięga sygnał operatora telekomunikacyjnego.
GENERACJA 1
Wprowadzona w latach 80. Zastąpiona przez szybsze rozwiązania, jeszcze zanim rozpowszechniło się korzystanie z internetu w telefonach komórkowych.
GENERACJA 2
Dwie najwolniejsze technologie bezprzewodowego dostępu do internetu. Prędkość pobierania GPRS dochodzi do 80 Kb/s, a w technologii EDGE do 236 Kb/s. Telefon lub modem działający w sieci 3G automatycznie przełączy się na połączenie EDGE, gdy jakość sygnału 3G jest niska. Jeśli zawiedzie także sygnał EDGE, wówczas przepustowość połączenia spadnie do prędkości GPRS.
GENERACJA 3
Technologia dość wolna. Dzięki wykorzystaniu niskiej częstotliwości, np. 450 i 900 MHz jest dostępna na obszarach o słabo rozwiniętej infrastrukturze – tam, gdzie nie sięgają szybsze sieci. CDMA oferuje prędkości pobierania do 3,1 Mb/s (a w niektórych sieciach do 9,3 Mb/s). Wraz z rosnącym zasięgiem szybszych sieci technologia będzie wycofywana z rynku w celu zwolnienia częstotliwości.
GENERACJA 3
Termin 3G utworzono dla łączy pracujących w standardzie UMTS z prędkością do 348 Kb/s. Nazwa obejmuje także rozwinięcie tego standardu, jakim jest technologia HSDPA, oferująca prędkość pobierania do 14,4 Mb/s. Razem z technologią szybkiego wysyłania danych HSUPA (do 5,76 Mb/s) jest określana zbiorczo jako HSPA.
GENERACJA 3,5
Rozwinięciem technologii UMTS jest HSPA+, o prędkości pobierania do 21 Mb/s. Zasięg sygnału tej sieci u poszczególnych operatorów się pokrywa. Ale spotkasz też miejsca, gdzie dostępne są usługi tylko jednego dostawcy.
GENERACJA 3,75
Maksymalna prędkość pobierania danych w takiej sieci dochodzi do 42 Mb/s. W porównaniu do HSPA+ technologia DC jest dostępna na mniejszym obszarze kraju.
GENERACJA 4
Technologia LTE jest przykładem sieci czwartej generacji 4G. Oferuje duży skok maksymalnej prędkości pobierania w porównaniu do sieci 3,5G – teoretycznie aż do 300 Mb/s. To efekt poszerzenia kanału przesyłania danych z 10 do 20 MHz – w tej samej jednostce czasu sieć LTE może przesłać znacznie więcej bitów niż HSPA. Pozostałe parametry także przemawiają na korzyść technologii LTE. Opóźnienia transmisji, powodujące np. tzw. lagi w grach sieciowych, zmniejszono ze średnio 30 do 15 milisekund. Z LTE możesz też korzystać, poruszając się z prędkością do 120 km/h. W aktualnie spotykanych sieciach LTE nie można przesyłać głosu.